Türkiye'de finans sektöründeki bağımsız düzenleyici kuruluşlar ve etkinliğini artırmaya yönelik öneriler
Independent regulatory organi̇zati̇ons i̇n the fi̇nanci̇al sector i̇n Turkey and suggesti̇ons for improvi̇ng the effecti̇veness
  1. Tez No: 368382
  2. Yazar: RIDVAN ÇAPKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RESÜL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Regülasyonun temel amacı, hizmetlerin kaliteli bir biçimde, rekabetçi bir piyasada ve tüketicilere eşit koşullarla ulaşmasının sağlanmasıdır. Bu tür bir ortamın sağlanmasında en büyük rol regülasyon otoritesine düşmektedir. Kamusal yaşamın önemli alanlarında düzenleme ve denetleme işlevlerini yerine getiren bağımsız düzenleyici kuruluşlar (BDK), devlet adına etkili karar alma yetkisine sahiptirler. Türkiye'de finansal piyasaların düzenlenmesine ilişkin kurumlar Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) olmaktadır. Bu çalışmada finans sektöründeki bağımsız düzenleyici kuruluşlar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of regulation is to provide customer's equally with quality services in a competitive market. Regulation authority is one of the most important components in the process of creting such a environment. Independent regulation commisions (BDK) which regulate and inspect public life, have the authority to take measurements in the name of governments. In Turkey Stock Exchange Commision (SPK), Saving Deposits Insurance Fund (TMSF) and Banking Regulatory and Supervisory Agency (BDDK) are responsible for regulating financial sector. Present study investigates independent regulation organizations in financial sector.