Türkiye'de katılım bankacılığı uygulamaları ve kamunun katılım bankacılığı'ndaki rolü ve girişiminin değerlendirilmesi
Partcipation banking in Turkey and evaluation of the role of state and its attempt in sector
  1. Tez No: 511131
  2. Yazar: AHMET GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyadaki ekonomik sistem genel olarak faize dayalıdır. İslami inanış faizi yasaklamış olduğundan faize duyarlı kesimler faizsiz finans ve bankacılık ürünlerini tercih etmektedirler. Ülkemizde de halihazırda faizsiz çalışan bankacılık kurumları bulunmaktadır. Ancak ülkemizde katılım bankacılığının geçmişi çok eski olmayıp ağırlıklı olarak 1980'li yıllardan sonra kurulmaya başlanmıştır. Günümüze kadar, katılım bankaları finans sistemine entegre olmuşlardır. Bugün katılım bankacılığının Türk bankacılık sektördeki payı yüzde beşe yakındır. Devlet İslami bankacılığının Türk finans sektöründeki ağırlığını artırmak amacıyla bu alana girme kararı almış ve bu yönde iki kamu katılım bankası kurulmuştur. Devletimiz de“Öncelikli Dönüşüm Programı”kapsamında alınan karar uyarınca, mevduat bankacılığı yanında kamunun da katılım bankacılığına dahil edilmesi ve katılım bankalarının desteklenmesi yönünde karar almıştır. Bu çalışmada kamunun bu alana girme nedenleri incelenmiş kamunun bu alanda faaliyet göstermesinin İslami bankacılığının gelişmesinde önemli katkıları olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The economic system in the world is generally based on interest. Since Islamic belief is forbidden the interest, the people who have interest sensitive prefer interest-free finance and banking products. In our country, there are also banking institutions that are currently without interest. However, in our country, the history of participation banking is not very old, but started to be established mainly after 1980's. As today, participation banks have integrated into the financial system. Today, the share of participation banking in the Turkish banking sector is close to five percent. In order to increase the weight of Islamic banking in the Turkish financial sector, government took a decision to enter this area and two public participation banks were established in this direction. In accordance with the decision taken within the scope of the“Priority Transformation Program”, our government decided to include the bank as well as deposit banking in the participation banking and to support the participation banks. In this study, it was determined that the reasons why the public entered this area were important contributions to the development of Islamic banking.