Çevre muhasebesi uygulamalarının bilecik işletmelerinde uygulanması üzerine bir çalışma
A study on conducting environmental accounting on bilecik companies
  1. Tez No: 368383
  2. Yazar: AYSUN BAKKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Artan nüfusla birlikte sanayinin ve teknolojinin gelişmesi çevre ile ilgili büyük tehditler oluşturmaktadır. Sanayideki büyük gelişmeler yüksek üretim ve doğal kayak kullanım hacimleri ilerisi düşünülmedikçe yaşanabilir bir çevre için tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Ne kadar umut vericidir ki günümüz araştırmalarında insanlık için durum şimdilik bu kadar kötü gözükmemektedir. Ancak daha büyük bir tehdit çevreyle ilgilidir. Sanayideki büyük gelişler yüksek üretim ve doğal kayak kullanım hacimleri ilerisi düşünülmedikçe yaşanabilir bir çevre için tehdit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan doğal kaynak kullanımları ve çevre yatırımları maliyetlendirilmeli ve izlenmelidir. Bu da Çevre Muhasebesinin kullanımı ve geliştirilmesiyle mümkün olabilir. Çevre Muhasebesi bir sosyal sorumluluğun gereği olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmelerin insanlığın ortak alanı olan çevreyi ne ölçüde kullandıkları ve toplumun yaşam kalitesini arttırıcı ne gibi girişimlerde bulundukları tespit edilmeli ve toplum bilinci açısından ortaya konmalıdır. Bu çalışama da Çevre Muhasebesi ve Sosyal Sorumluluk kavramları incelenmiş ve bu kapsamda Bilecik ili Organize Sanayi Bölgelerinde ki işletmelerin Çevre ve Çevre Muhasebesine ilişkin algıları ölçülmeye çalışılmıştır. Anket çalışmasıyla toplanan veriler SPPS ile analiz edilmiş ve elde edilen bilgiler uygulama bölümünde yararlanıcılara sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industry with an increasing population and the development of technology related to the environment are major threats. Major developments in the industry for high volume production and use of natural skiing suggest a future as a livable environment as a threat emerges. How hopeful that in our day the situation does not look that poor. Yet, a greater threat is on environment. Industrial breakthroughs, massive production and natural resource usage volume are great threats if the future is not planned correctly. On this note, natural resource usages and environment investments should be priced and monitored. This could only be possible with applying Environmental Accounting and improving it. Environmental accounting appears as a necessity of social responsibility. It should be determined that how operations use the environment, which is a common field for humanity, and which kind of efforts they put to improve the quality of the society and these finding s should be made public for public consciousness sake. On this study, concepts of Environmental Accounting and Social Responsibility are inspected and the perception of Environment and Environmental Accounting of Bilecik organized industrial zone operations' are evaluated. The data which is acquired with polls have been analyzed with statistics programs and the facts have been published to the beneficiaries by the application department. On this study, concepts of Environmental Accounting and Social Responsibility are inspected and the perception of Environment and Environmental Accounting of Bilecik organized industrial zone operations' are evaluated. The data which is acquired with polls have been analyzed with statistics programs and the facts have been published to the beneficiaries by the application department.