Üniversitenin dış kaynak kullanımına bakışı
Overview of the universty to outsourcing
- Tez No: 368385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATIL TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde gelişen piyasa ve rekabet koşullarında, işletmeler kendilerine avantaj sağlayacak stratejiler aramaktadırlar. Bu stratejilerin başında dış kaynaklardan yararlanma gelmektedir. İşletmeler bu yönetim stratejisi ile kendilerine rekabet avantajı sağlayan faaliyetlere odaklanarak asıl faaliyet alanına girmeyen konularda ise alanında uzmanlaşmış işletmelerden dış kaynak kullanımına giderek yararlanırlar. İşletmelerin dış kaynak kullanımına gitmelerinin bir çok nedeni vardır. Bunların başında maliyeti azaltma gelmektedir. İşletmeler, dış kaynaklardan yararlanma yoluyla gereksiz departmanlardan kurtulur ve daha yalın bir örgüt yapısına sahip olurlar; bu sayede maliyetleri de azalır. Maliyeti azaltmanın dışında işletmenin temel yeteneği geliştirme, küçülme, hız kazanma, esnekliği artırma, teknolojik yenilikleri yakından izleme, risk azaltma, başarılı işletmeler arasına girebilme ve kaliteyi artırma gibi nedenlerden de dış kaynak kullanımına yönelirler. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde dış kaynak kullanımı kavramı incelenmiş ve dış kaynak kullanımının tarihsel gelişimi, Türkiye ve Dünyadaki uygulama alanları ile dış kaynak kullanımının faydaları ve sakıncaları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise tedarikçi firma kavramı, teklif formu ve sözleşme imzalanması ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinde araştırma uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, emerging markets and competitive conditions, businesses are seeking strategies to their advantage. Leveraging outsourcing comes at the beginning of this strategy. The businesses that provide a competitive advantage with this management strategy and take advantage by using outsourcing from the specializing in the field company on the out of the core business issues. There are many reasons why the businesses tend to use outsourcing. The cost reduction comes at the begining. The businesses get rid of unnecessary departments by benefit from outsourcing and have a simpler organizational structure; so the costs are reduced. The businesses turn to use outsourcing for reduce the costs with develop the ability of businesses, downsizing, acceleration, increase flexibility, closely monitor technological innovation, risk mitigation, to become one of the successful businesses and also to improve quality. This study consists of three main parts. In the first section, the concept of outsourcing has been examined and the historical development of oursourcing, the practice areas of Turkey and the Word of oursourcing , the benefits and drawbacks of oursourcing are considered. In the second section, the concept of supplier, the proposal forms and contract signing are handled. In the final section, the research aplication is applied at Bilecik Şeyh Edebali University.