İş tatmininin örgütsel bağlılığa etkisinin bir kamu kurumunda araştırılması
Investigation of the effect of job satisfaction on organizational commitment in a public institution
  1. Tez No: 368384
  2. Yazar: MUHAMMET KARAGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ACILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada iş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki etkileşim incelenmiştir. Araştırma anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışanların örgütsel bağlılık seviyelerini belirlemek amacıyla Meyer ve Allen'in üç boyutlu örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. İş tatminini ölçmek için ise, Dawis ve arkadaşlarının“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”kullanılmıştır. Uygulama Bilecik İl Özel İdaresi'nde görev yapmakta olan tüm memur personeli (73 kişi) içermektedir. Birinci bölümde iş tatmini kavramı, önemi ve ilişkili olduğu kavramlar, iş tatminini etkileyen unsurlar, iş tatminini sağlamaya yönelik uygulamalar, iş tatmininin ölçümünde kullanılan yöntemler, iş tatmin kuramları ve iş tatmininin sonuçları incelenmiştir. İkinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı, önemi ve ilişkili olduğu kavramlar, örgütsel bağlılığı etkileyen unsurlar, örgütsel bağlılığın sınıflandırılması ve örgütsel bağlılığın sonuçları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulama çalışmasına ve araştırmada elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between job satisfaction and organizational commitment was investigated. The research was performed by using the survey method. Meyer and Allen's three dimensional organizational commitment scale was used to determine the level of personnel's organizational commitment. Dawis and friends's job satisfaction scale was used to evaluate the job satisfaction. The application includes all of the civil servent working (73 person) in the Bilecik Special Provincial Adminstration. First part examine the concept of satisfaction, the importance of satisfaction and to be asociated concepts, factors affecting to job satisfaction, aplications to ensure the job satisfaction, the methods used in the measurement of job satisfaction, theories of job satisfaction and results of the job satisfaction. Second part of the research examine the concept of organizational commitment, the importance of organizational commitment and to be asociated concepts, factors affecting to organizational commitment, the classification of organizational commitment and results of the organizitional commitment. Third part of examine the application study and results obtained.