Tüketicilerin ödeme yöntemi olarak kripto para kullanımına yönelik tutumları üzerine bir araştırma
An investigation on the attitudes of consumers use of crypto money as a payment method
  1. Tez No: 638446
  2. Yazar: BEHZAT CEM ALSANCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNGÖR HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kripto para deyimi 2008 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi veya grup da olabilir , Bitcoin ile ilgili yazılan ve internette yayımlanan makalesi ile Dünya ve ülkemiz literatürüne girmiştir. Bitcoin ile günlük hayatımıza yavaş yavaş giren kripto paralar yayımlanan protokol ile herkesçe kabul edilmiştir. Kripto paraların popülerleşmesi ve içinde barındırdığı protokol Dünya finans sistemini değiştireceği açıktır. Günümüz de Dünya'nın köklü finans devlerinin, Bankaların Blockchain teknolojine yaptıkları ar-ge çalışmalarının nedeni ise budur. Blockchain teknoloji ile hiçbir veri kaybolmamakta ve çalınamamaktadır. Her şey bireylerin ve tüzel kişilerin kendi inisiyatifleri ile kayıt altına aldıkları hali ile korunmaktadır. Kripto paraların birkaçı hariç , genel olarak merkezi otoritenin egemenliği olmayan açık kaynaklı kodlardan oluşur. Kripto paraları, borsada işlem gören şirket hisseleri olarak görebiliriz. Arz-talep dengesi ile değeri şekillenmektedir. Bu sebeple spekülasyonlara, manipülasyonlara açıktır. Kripto paraları en başta görmezden gelen merkezi otoriteler, artan ilgi ile akıbeti belirsiz olan kripto paralara düzenleme yapmayı gerek duymuşlardır. En basit örnek olarak kripto paralardan dolayı gerçekleşen gelirlere, vergi koymaları örnek verilebilir. Ülkemiz de kripto paralara ek kazanç bakışıyla bakılmaktadır. Toplumumuzun çoğunda işlemlerin nasıl yapılacağı, nasıl yorumlanacağı gibi farkındalık maalesef bulunmamaktadır. Konu hususunda ülkemiz kaynak ve araştırma bakımından da eksikleri bulunmaktadır. Bu araştırma tarafıma ve toplumumuza bilgi sağlama, farkındalık yaratma ve Türk toplumunun kripto para ödeme yapma ve yapabilme geleneksel ödeme yöntemlerini değiştirebilir mi sorununa cevap olmak amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term crypto currency may be a individual or a group under the pseudonym Satoshi Nakamoto in 2008. Crypto coins slowly entering our daily lives with Bitcoin were accepted by everyone with the published protocol. It is clear that the popularization of crypto currencies and the protocol it contains will change the world financial system. This is the reason why the world's deep-rooted finance giants are doing R & D work on the Blockchain technology of the banks.. With Blockchain technology, no data is lost or stolen. The information is recorded and protected as required by individuals and legal entities. Except for a few of the crypto currencies, it generally consists of open source codes that are not dominated by central authority. We can see crypto currencies as company shares traded on the stock exchange. The value is shaped by the supply-demand balance. Therefore, it is open to speculations and manipulations. The central authorities, which ignored crypto coins for the first time, needed to regulate crypto coins with increasing interest. The simplest example is the tax on income earned from crypto currency. In our country, the crypto currency is viewed with an additional gain perspective. Unfortunately, in most of our society, there is no awareness of how to conduct and interpret transactions. Our country has shortcomings in terms of resources and research. This research was conducted to provide information to me and our society, to raise awareness and to answer the questions of whether Turkish society could switch to the crypto money payment system or change traditional payment methods.