Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde bulunan Pers Krallık sikkeleri
Coins of Persian Empire in the Museum of Anatolian Civilizations
- Tez No: 368398
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHALİK BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İ.Ö. 550 yılında II. Kuroş tarafından kurulan Pers İmparatorluğu, İ.Ö. 330 yılında Büyük İskender'in III. Dara'yı mağlup etmesiyle birlikte tarih sahnesinden silinmiştir. II. Kuroş Med Krallığını devirdikten sonra Anadolu'nun içlerine kadar ilerlemiş ve Babil'i de topraklarına katarak, Ege kıyısından İndus Nehrine, Hazar kıyısından Nil Nehrine kadar uzanan bir coğrafyaya hükmeden büyük bir imparatorluk kurmuştur.Büyük ünvanı ile bilinen II. Kuroş İ.Ö. 547 yılında Lidya kralı Kroisos'u yenilgiye uğratarak sadece Lidya Krallığının başkenti Sard'ı ele geçirmemiş aynı zamanda Anadolu'nun yaklaşık iki yüz yıl boyunca Pers egemenliği altında kalmasını da sağlamıştır. Sard'ın alınmasıyla birlikte sikke ile tanışan Perslerin kullandıkları ilk sikkeler, Kroisos sikkeleri olmuştur. I. Dara'nın Pers tahtına çıkmasıyla birlikte Perslerin kendilerine ait ilk sikkeleri basılmaya ve kullanılmaya başlanmıştır. Krallık sikkeleri olarak adlandırılan bu sikkelerin I. Dara'dan sonra da üzerlerinde ufak bir takım değişiklikler yapılarak Pers İmparatorluğunun sonuna kadar darp edildikleri bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
In 550 B.C., The Persian Empire had gone out of existence, by means of the defeat of III. Dara by Alexander the Great in 330, B.C. After he had destroyed the II. Kuroş Med Kingdom, he gained ground of the inner part of Anatolia and founded a great great empire on this big area, which is surrounded from Eagean coast to the Indus River and from Caspion coast to the Nile.II. Kuroş , known with the epithed of ''great'', didn't subjugated not only the capitol of Lidya Kingdom, Sard, but also made Anatolia under the Persian hegomany about 200 years,by defeating Kroisos, the King of Lidya, in 547, B.C. with the subjugation of Sard, Persians met the Kroisos's coins, which was the first coins used by them. With the succeeding of I. Dara to the throne of Persians, the first coins of Persians were issued and started to be used this coins which had been named as 'coins of empire'; had undergone some kind of changes after I. Dara and destroyet until the end of the Persian Empire.