Afyonkarahisar'da Nur dergisindeki edebi yazıların incelenmesi
Exami̇nati̇on of li̇terary wri̇ti̇ng i̇n the Nur journal i̇n Afyonkarahi̇sar
  1. Tez No: 368401
  2. Yazar: METEHAN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ALTINTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
Afyonkarahisar'da Nur dergisi, Afyonkarahisar'ın basın-yayın tarihinde önemli bir yere sahiptir. Dergi bu önemini Afyonkarahisar'ın Millî Mücadele'deki yerinden ve derginin, genç Cumhuriyet'in kuruluşundan hemen sonra yayımlanmaya başlamasından almaktadır. Milletlerin bilinçlenmesi için yapılacak en önemli çalışmalardan biri de geçmişi aydınlatmaktır. Afyonkarahisar'ın kültür tarihinde saklı bir hazine olduğunu düşündü-ğümüz Afyonkarahisar'da Nur dergisi üzerinde yapılacak bütün çalışmaların bu açı-dan önem taşıdığını düşünüyoruz. İncelemesini yaptığımız Afyonkarahisar'da Nur dergisi, 1 Mayıs 1924 ile 30 Ağustos 1928 tarihleri arasında, yani Millî Mücadele'nin hemen akabinde yayımlanmaya başlanmıştır. Özellikle Millî Mücadele'yi ve dönemin şartlarını anlayabilmek açısından bu dergide yayımlanmış her yazının ayrı bir önem taşıdığı kanaatini taşıyoruz. Derginin ilk sayfasındaki“On beş günde bir çıkar ilmî, edebî, iktisadi mecmua”sözleri derginin kimliğini özetler mahiyettedir. Afyonkarahisar'da Nur dergisinin ilk sayısının birinci sayfasında, Tahrir Heyeti, derginin çıkış gayesini şöyle özetlemiştir:“Maksadımız gençliğin irfan sahasında terakkisine hizmet etmek, İstiklal Harbi'mizin şanlı bir sulhla tetevvüc etmesi milletimize nasıl yaşamak imkânı bahşetmişse; ilim ordu-sunun da azimkâr bir seciye ile yetişerek muvaffakiyetler ibda etmesi refah ve saadetimizi temin edecek. Vatan, millet ancak bu suretle payidar olacak ve bu suretle şenlenecektir. Münevver dimağlara olan ihtiyacımızı idrak etmeyenlerimiz elhamt yoktur, işte biz de elimizden gelirse bu hususa ehemmiyet atfetmek istiyoruz. Tevfiki Allah'tan bekleriz.”Bu çalışmada dergideki yazılar türlerine, yazar adına ve dergi sayısına göre sınıf-landırılarak araştırmacıların istifadesine sunulmuştur. Afyonkarahisar'da Nur dergisi ile alakalı araştırma yapacaklara bu çalışmamızın kolaylık sağlamasını umut ediyorum.
Özet (Çeviri)
Nur magazin has on important aspect in the history of Afyonkarahisar's press. There vere two majör impects directly of fected the importance of the magazine; such as the Nationaly struggle and the first publishing time night after the establishment of the young Turkish republik. Enlightening the past is one of the most importent tasks for nations to become conscious about where we are coming from and who ve are. We think that all reseaches on te Nur magazine of Afyonkarahisar are tremendously valuable aas a hidden treasure on it's culture. The magazine begon to be published immediately after the National struggle we have abserved the Nur magazine between 1 May 1924 and August 30 August 1928. We strongly believe that all published articles in this magazine play a key rok in terms of having clear vision on the National strueggl period, it's conditions and side effects. O the first page of the magazine it says:“ scientific, literory and economic maga-zine comes outevery two weeks”which summarizes the purpose of it. A group of publishers called“Tahrir Committee”declored the mission of the journal in the firs page of the bigginnig issue of Nur magazine: "Our aim is to servet o the youth on the devolopment of thair education, Wisdom, and culture, With a glorious peace of the war of independence to countenance the possibility of hov tol ive our nation has been bestowed with a selection of trend overtaking the army-Azimir successes in development that vill provide our prosperity and blis. Country and nation will stand alone in this way and thus will jollify. Thankfuuly, there is no those of us who don't comprehand our need to the enlightened minds, if we come here we will want to ascribe importance to this issue. We axpect help from God. In this study, journal articles are presented to researchers by classifying according to species,author name and the number of magazines. I hope that this study help to people who will research the related with Nur magazine in Afyonkarahisar.