Afyonkarahisar'da bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 40-69 yaş grubundaki kadınların mamografiye ilişkin tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes towards mammography and affecting factors of women aged 40-69 years registered in a family health centre in Afyonkarahisar
- Tez No: 1003022
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDEN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Afyonkarahisar'da bir Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 40-69 yaş grubu kadınların mamografiye ilişkin tutumları ve etkileyen faktörleri incelemek amacı ile yapıldı. Araştırma, analitik-kesitsel olarak 23 Eylül- 16 Aralık 2024 tarihleri arasında, Afyonkarahisar 4 No'lu Murat Gök Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 40-69 yaş arası 172 kadın ile gerçekleştirildi. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Anket Formu ve Mamografi Davranış Değişim Süreci Ölçeği (MDDSÖ) kullanılarak toplandı. Veriler IBM SPSS istatistik programı, Version 30.0 yazılımı ile analiz edildi. Verilerin tanımlayıcı istatistikleri aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve minimum-maksimum değerler kullanılarak hesaplanmış olup, independent samples t-test ve one-way ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 52,38±7,60 (40-69) yıl olup, %59,3'ü ilkokul mezunu, %74,4'ü evli, %78,5'i çalışmayan, %67,4'ü çekirdek aile tipi ve %64'ünün ekonomik durumu gelir gidere denktir. Kadınların Mamografi Davranış Değişim Süreci Ölçeği (MDDSÖ) toplam puan ortalaması 86,36±9,45 olarak belirlendi. Araştırmada çalışmayan (p:0,007) ve sağlık algısı kötü olan (p:0,045) kadınların MDDSÖ toplam puanlarının istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca mamografinin önemi hakkında bilgi sahibi olan (p:0,007) ve daha önce mamografi çektirme öyküsü bulunan (p:0,001) kadınların MDDSÖ toplam puanı istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda kadınların mamografi çektirme davranışına yönelik olumlu bir tutum geliştirme eğiliminde olduklarını tespit edilmiştir. Çalışmayan, genel sağlık durumunu kötü algılayan, mamografinin önemini bilen ve her yıl düzenli mamografi çektiren kadınların mamografiye ilişkin tutumları pozitif yönde etkilendiği saptanmıştır. Bu sonuçlara dayalı olarak, kadınların mamografi çektirme oranlarını artırmaya yönelik bireyselleştirilmiş mamografi danışmanlığı, konuya ilişkin sağlık okur-yazarlığının artırılması ve mesai dışı tarama randevularının oluşturulması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of women aged 40-69 registered at a Family Health Center in Afyonkarahisar toward mammography and the factors influencing these attitudes. The study was conducted analytically and transversally between September 23 and December 16, 2024, with 172 women aged 40-69 registered at the Afyonkarahisar No. 4 Murat Gök Family Health Center. Data were collected using a Questionnaire Form and the Mammography Processes of Change Scale prepared by the researcher. Data were analyzed using IBM SPSS statistical software, Version 30.0. Descriptive statistics of the data were calculated using arithmetic mean, standard deviation, percentage, and minimum-maximum values, and analyzed using the independent samples ttest and one-way ANOVA test. The average age of the women participating in the study was 52.38±7.60 (40-69) years, 59.3% were elementary school graduates, 74.4% were married, 78.5% were unemployed, 67.4% lived in nuclear families, and 64% had an income equal to their expenses. The mean total score on the Mammography Processes of Change Scale for women was determined to be 86.36±9.45. The study found that women who were not employed (p:0.007) and who had a poor perception of health (p:0.045) had statistically significantly higher Mammography Processes of Change Scale total scores. Furthermore, women who were aware of the importance of mammography (p=0.007) and who had a history of mammography (p=0.001) were found to have statistically significantly higher Mammography Processes of Change Scale total scores. The study found that women tend to develop a positive attitude toward getting mammograms. Women who are unemployed, perceive their general health as poor, understand the importance of mammograms, and get regular annual mammograms were found to have a more positive attitude toward mammograms. Based on these results, individualized mammography counseling to increase women's mammography rates, improving health literacy on the subject, and creating after-hours screening appointments may be recommended.