II. Abdülhamid Dönemi İzmir'de salgın hastalıklar
The outbreaks in İzmir during the reign of II. Abdulhamid
- Tez No: 368405
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Salgın hastalıkların, tarihin en eski dönemlerinden itibaren ve hemen her coğrafyada, insan hayatı üzerinde biyolojik ve beşeri açıdan yıkıcı tesirleri olmuştur. Aynı zamanda bu salgınlar, tarihin şekillenmesinde de büyük rol oynamıştır. Veba, kolera, frengi, çiçek, sıtma, tifo ve humma gibi bulaşıcı hastalıklar, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi, Osmanlı topraklarında da varlığını sürekli hissettirmiştir. Osmanlı Devleti'nin sürekli uğraştığı felaketlerin başında gelen salgın hastalıklar, XIX. yüzyılda devlet genelinde binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda salgınların en etkili olduğu şehirler, İstanbul ve İzmir'dir. İzmir'de hemen hemen her alanda etkisini hissettiren bulaşıcı hastalıklar, özellikle XIX. yüzyılın ikinci yarısında, iktisadi ve sosyal açıdan kent hayatını olumsuz yönde etkilemiştir. Kentteki salgınlar karşısında, resmi kurumlar ve sivil kuruluşlar adeta seferber olmuşlardır. Hastalıklar hakkında halkı bilgilendirme işini yerel basın üstlenmişken, altyapı ve şehrin temizliği hakkında belediyelerin büyük uğraşıları görülmüştür. Bütün bunların yanında salgınları önleme yolunda yapılan en kapsamlı çalışma ise, karantina uygulaması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Epidemics from the earliest periods of history have influenced people and this without interruption has continued for thousands of years. Outbreaks affecting people such as Plague, cholera, syphilis, flowers, malaria, typhoid, and infectious diseases such as fever have played a major role in shaping the history, as can be seen in almost every part of the world, the existence of these outbreaks were also felt on the Ottoman lands. The outbreaks which caused a great deal of trouble for the Ottoman Empire led to so many devastations all around the states in the 19th century, however the most affected city of these outbreaks was the city of İzmir. The outbreaks did not only affect the city in terms of medicallly, but also affected commercially and in terms of individiual actitivities. In order to prevent the outbreaks in the city, health organizations, physicians, municipalities and the local pres did their best. While the local press undertook informing people of the diseases, municipalities worked hard about the infrastructure and the cleaning of the city. In addition to these, quarantine was the most extensive work in order to prevent the outbreaks.