İslam Aile Hukukunda Sedd-i Zerai ve hukuki sonuçları
result of prohibition of evasive legal devices (Sedd-i Zerai) and its İslamic low outcomes in the family code
- Tez No: 368450
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
SOUMANA, Youssoufa, İslam Aile Hukukunda Sedd-i Zerai' ve Hukuki Sonuçları, Yüksek Lisans Tezi, (Danışman: Prof. Dr. İbrahim ÇALIŞKAN), Ankara Üniversitesi, 2014. VII+109 sayfa. Tez, Giriş (İçerik ve Yöntem), Üç Bölüm (Birinci Bölüm: 'Seddu'z-Zerâi'nin Hakikati ve Mahiyeti', İkinci Bölüm: 'Evlilikte Seddu'z-Zerâi'nin Hukuki Sonuçları' Üçüncü bölüm: 'Boşanmada Seddu'z-Zerâi'nin Hukuki Sonuçları'), Sonuç ve Bibliyografya'dan oluşmaktadır. Tezin Birinci Bölümü'nün kendi içerisinde dörde ayrılması uygun görülerek ilk kısımda usul ilminde seddu'z-zerâi'nin mahiyeti, ikinci kısımda zerâi' ile sebep, vesile ve hile kavramları arasındaki ilişki, üçüncü kısımda zerîanın rükünleri, şartları ve çeşitleri, dördüncü kısımda ise seddu'z-zerâi'nin hücciyeti hakkında fıkhî mezheplerin görüşleri ele alınmıştır. Tezin İkinci Bölümü'nde nişanlanma sürecinde, nehiy edilen evlilik çeşitlerinde ve evlilik hayatı üzerindeki İslam hukukçularının görüşleri açıklanarak seddu'z-zerâi'nin hukuki sonuçları incelenmiştir. Tezin Üçüncü Bölümü'nde ise, bazı boşanma çeşitleri ve iddet bekleyen kadının hakları meselelerinde seddu'z-zerâi' ilkesi ortaya koyularak seddu'z-zerâi'nin hukuki sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SOUMANA, Youssoufa, The result of prohibition of evasive legal devices (Seddu'z-Zerâi') and its İslamic low outcomes in the family code, Master these, Supervisor by: (Prof. Dr. Ibrahim ÇALIŞKAN), Ankara University, 2014.VII+109 pages. The thesis has an introduction (content and methodology), and three chapters. The first chapter:“the reality and signification of prohibition of evasive legal devices (Seddu'z-Zerâi'). The second chapter: ”the result of family code around the prohibition of evasive legal devices“ (Seddu'z-Zerâi'). The thirdchapter: ”in thecase of divorce, the low consequents of prohibition of evasive legal devices" (Seddu'z-Zerâi') Conclusion and biography. The first chapter it views to be separated by four under chapters: The first part: The meaning of prohibition of evasive legal devicesin the jurisprudence science; the second part: prohibition of evasive legal devices (Seddu'z-Zerâi') and its reason occasion and tricks words and its relationship. The third part: foundation and condition of prohibition of evasive legal devices. The fourth part: the view of different doctrines toward the prohibition of evasive legal devices. The second chapter is about the engagement times, the kind of forbade marriages and married life, the views and explanations of Islam's jurists, and analysing of the views around the low of prohibition of evasive legal devices and results. The third chapter ofthis study isabout different kind of divorces, the low of divorced woman who waits her period and whether the rule of prohibition of evasive legal devices is foundedits situations concerned and low consequents.