Çevresel kuznets eğrisi: Panel veri analizi
Environmental kuznets curve: Panel data analysis
  1. Tez No: 368449
  2. Yazar: MUSTAFA EMİR YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKMEN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin asıl amacı OECD'nin üst-orta gelir grubu olarak sınıflandırdığı 8 ülke (Brezilya, Türkiye, Malezya, Meksika, Arjantin, Macaristan, Uruguay, Venezüella ) kapsamında ekonomik büyüme ve çevre kirliliği arasındaki ilişkiyi incelemektir. Panel veri analizinin kullanıldığı ampirik model çerçevesinde, öncelikle değişkenlerin hetorejenliği delta testi yardımıyla incelenmiştir. Ardından, CDLM testi ile yatay kesit bağımsızlığının gözlendiğine karar verilen bu modelde, ikinci nesil birim kök testleri aracılığı ile serilerin durağanlığı araştırılmıştır. Değişkenler arası eş-bütünleşik ilişkinin varlığı ispatlandıktan sonra, uzun dönem regresyon katsayıları Dinamik Görünürde İlişkisiz Eş-bütünleşme yöntemiyle tahmin edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, analize konu olan ülkelerden Arjantin, Türkiye, Uruguay ve Venezüella'da Çevresel Kuznets Eğrisi yaklaşımı geçerlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis examine the relationship between economic growth and environmental pollution for 8 OECD upper-middle income countries: Argentina, Brazil, Turkey, Mexico, Hungary, Malaysia,Uruguay and Venezuella. Panel data analysis can be used within the framework of the empirical model, the first test is variables are investigated using delta heterogeneous. Then,the CDLM test decided to this model, the observed cross-sectional dependence,stability series were investigated by means of the second-generation unit root tests. After proving the existence of the relationship between the variables are cointegrated, the long-term coefficients estimated by Dynamic Seemingly Unrelated Cointegration Regression method. According to the findings, Environmental Kuznets Curve approach is valid in Argentina, Turkey, Uruguay and Venezuella whivh are subject to analysis.