Kamu Hizmetlerinde Eşitlik İlkesi
Principle of equality in public service
  1. Tez No: 368456
  2. Yazar: ZÜLEYHA KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Eşitlik tartışması, bizi modern toplumda ideoloji sorununa götürür. Nitekim insan hakları kavramının temel konusu olan eşitlik ilkesi, hukuksallaşma sürecinde, bir talep olarak siyasi ve toplumsal bir mücadelenin konusudur. Ancak/Dolayısıyla bu alanda karşılaşılan meseleler hukuki olmaktan ve hukuka yansımaktan uzak değildir. Bu çalışma, eşitlik kavramının tarihsel gelişimini dikkate alarak kavramın vardığı (hukuki boyut bakımından) nokta ve bu noktada beliren özgül sorunları kamu hizmeti alanında incelenmeyi amaçlamıştır. Dolayısıyla eşitlik ilkesi anayasa hukuku ve idare hukukunun temel kavram ve ilkeleri esas alınarak değerlendirilmiştir. Kamu hizmetlerinde eşitlik ilkesine yönelik bu değerlendirmenin kapsamına hizmetin kurulması, örgütlenmesi ve sunulması sürecine kamu görevlileri de dâhil edilmiştir. Bu kapsamda eşitlik ilkesinin kural yapma ve uygulama süreçlerini denetleyen temel bir ilke olarak somut durumlarda, yani kamu hizmetlerinde uygulanmasında, karşılaşılan sorunların irdelenmesi amaçlanmıştır. Sonuç olarak, öğreti ve yargı kararlarında temel bir kamu hizmeti ilkesi olarak kabul edilen eşitlik ilkesinin anlam ve kapsamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The discussions on the concept of equality leads us to the question of ideology in modern society. Howevet, the problems we have faced in this area are inevitably reflected in law. By considering the historical trajectory of the concept of equality, this paper aims to study the meanings attached to the concept of equality and to explore the relevant problems arising in the field of public service. The principle of equality is evaluated by the basic concepts and principles of constitutional law and administrative law. Within the scope of the evaluation about the principle of equality in public services, state employees are also involved in the process of establishing, organising and presentig the service. For that reason,the public service providers and beneficiaries are also included into the analysis. The principle of equality serves as a fundamental tenet that controls the process of rule making and its implementation. My thesis aims to examine the difficulties embedded in the application of the principle of equality in the public service sector. As such, I will explore the meaning and the scope of the principle of equality, which is accepted as one of the building blocks in the public service sector.