Ortodoks Marksizm ile Sosyalist revizyonizm arasında özgün bir figür: Jean Jaurès
An original figure between the Orthodox Marxism and Socialist revisionisim: Jean Jaurès
- Tez No: 368455
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, öncelikle Fransa solu için önemli bir figür olan Jean Jaurès'i Türkiye'ye tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, düşünürün sosyalizme bakışını ve ideolojisindeki özgünlüğü vurgulamaya çalışmıştır. Çalışmada öncelikle Jean Jaures'in sosyalizm anlayışı anlatılmış, sonrasında ise ideolojisine odaklanılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde 19. yüzyıl Avrupa'sındaki sol düşünce incelenecektir. Bu doğrultuda iki ana akım olan Marksizm ve revizyonizmden bahsedilecektir. Öncelikle Marksizm'in temel ilkeleri açıklanacak, daha sonra revizyonizmin Marksizm karşısındaki konumu tartışılacaktır. İkinci bölümde Jean Jaurès'in düşünce kaynakları irdelenecektir. Bu bağlamda Fransa tarihindeki önemli olaylara ve önemli kişilere kısaca değinilecektir. Daha sonra Jaurès'in cumhuriyet, ahlak, hümanizm, demokrasi kavramlarıyla içkin olarak ele aldığı sosyalizm anlayışı anlatılacaktır. Dördüncü ve son bölümde Jaurès karşımıza sentezci bir düşünür olarak çıkmaktadır. Bu bölümde zıt gibi görünen kavramların Jaurès tarafından nasıl uzlaştırıldığı ortaya konacaktır. Ayrıca Jaurès'in Marksizm ve Revizyonizm karşısındaki konumu irdelenecek, kendi sentezci düşüncesinin özgün olup olmadığı tartışılacaktır. Son olarak Jean Jaurès'in politik düşüncesinin günümüz açısından önemi ele alınıp çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study principally aims, to introduce to Turkey Jean Jaurès who are an important figure for the left wing politics in France. In this perspective the study has tried to emphasize his socialist concept and originality of his ideology. In the first part discusses the concept of socialism, and subsequently focused on his ideology. The study consists of three parts. In the first part, left thought in Europe at the 19th century will be examined. In this respect, two main currents, Marxism and revisionism, which will be mentioned. First, the basic principles of Marxism will be announced, later revisionism position against Marxism will be discussed. In the second section, primarily it will be discussed the origins thought of Jean Jaurès. In this context, important events and important people in the history of France briefly will be discussed. Then, the socialist idea of Jaurès, which relate to the concepts of Republic, ethics, humanism, democracy and socialism, will be explained. In the third and final chapter, Jaurès encounter stands out as a synthisist thinker. In this section, how to reconcile seemingly contradictory concepts that will be put forward by Jaurès. In addition, the location of Jaurès will be examined against Marxism and Revisionism and it will be discussed the originality of Jaurès's synthisist thoughts. Finally, the importance of political thought of Jean Jaurès will be discussed and the study will be finalized.