2002-2012 sağlık politikaları ve sağlıkta dönüşüm
2002-2012 health policy and health transformation
- Tez No: 385830
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Beykent Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tüm dünyada gerek küreselleşme gerekse ilerleyen teknolojiyle meydana gelen değişiklikler sağlıkta dönüşüm programının uygulanmasını gerekli kılmıştır. Sağlık Bakanlığı, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile herkesi tek çatı altında toplayan Genel Sağlık Sigortası ve sağlık hizmetlerinde yaygın, erişimi kolay ve güler yüzlü sağlık sunumunun sağlanması hedeflemiştir. Temel sağlık hizmetlerinin amacı herkes için sağlıktır. Alma-Ata ile ortaya konan temel sağlık değerleri de herkes için sağlık anlayışıdır. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sorunların çözümü, sağlığın geliştirilmesi, nitelikli, etkili, kaliteli sağlık hizmeti sunumunu kapsamaktadır. Bununla birlikte Sağlık Bakanlığı sağlık hizmeti sunumunda eşitlik ilkesini gözeterek, birinci basamak sağlık hizmetlerine önem vermektedir. Çalışmamızda 2002 sonrasında Türkiye'de uygulanan sağlık politikaları temel boyutları ile ele alınmış, oluşum sürecini, programın uygulanması ile oluşan değişimler ve etkileri ortaya konulmuştur. Sağlıkta Dönüşüm Programının amaçları sağlık hizmetlerinin etkili, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde; organize edilmesi, finansmanının sağlanması ve sunulmasıdır. Sağlıkta Dönüşüm Programı sosyal devlet ilkesiyle tezatlık taşımakla birlikte, kamuoyunda olumlu bir reform gibi görünse de kendi içerisinde eksiklikler barındırmaktadır. Programın barındırdığı eksiklikler; sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmayan hastaları müşteri, kamu hastanelerini işletmeye dönüştürme,bireylerden sağlık gereksinimleri için katkı payları alınması, özellikle şehir hastanelerinin devreye girmesi ile sağlık çalışanlarının sözleşmeli olarak çalıştırılmaları sayılabilir. Hastanelere ödenecek yıllık kira bedelleri dikkate alınırsa önümüzdeki süreçte ülke ekonomisine, sağlık çalışanlarına ve bireylere maddi -manevi büyük bir yük getirebilecektir. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Reform, Sağlıkta Dönüşüm, Sağlık Politikaları
Özet (Çeviri)
Basic topics of the Health Transformation Program, planning and supervisory Ministry of Health, General Health Insurance everyone under one roof and widespread health services, easy access and friendly covers the provision of health services .English“primary healt care”our language“basic health services”are used. Foundation of basic health services“health for all”is. In 1975 Alma-Ata primary health values demonstrated by“understanding of health for everyone”is. Health Transformation Program, which constitutes the scope of“ health for all, health care for all transportation with the goal of equality”, which can reach up to near the top of everyone, common, integrated primary health care services.Countries health systems, human / community life, the role of members of a society changing and developing world are better suited to achieving and more socially be reconciled, to provide individual for their health needs and in line with expectations better organized system by creating better results to put forth. Traditional health services by improving basic health care transformation to provide health service delivery organization / institutions / businesses fairness in optimizing rising to meet the expectations of the health service to people-oriented mind and body, human and system harmonization is. The purpose of the Health Transformation Program of health services, effective, efficient and equitable way, to organize, provision and financing is available. In our study, after 2002 in Turkey in the health policies implemented basic dimensions and by addressing the formation process, implementation of the program with the changes that occur and their impact, putting forward the health transformation and change chronological format explaining the objectives of the program will be introduced. Key Words : Health, Reform, Health Transformation, Health Policy