Bosna - Hersek'te iletişim politikaları
Communication policies in Bosnia and Herzegovina
- Tez No: 368477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞARAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İletişim politikaları gelişen yeni iletişim teknolojileri ile önem kazanmaktadır. Ekonomik ve ticari yönlerinin iletişim sektöründe ağır basması sonucunda iletişim politikalarında da yeni amaç ve hedeflerin belirlenmesi zorunlu olmuştur. Bosna – Hersek, 1990'larda meydana gelen sosyalizmin yıkılışı ve ardından kanlı bir savaşın ortaya çıkması, iletişim politikaları açısından kritik önem taşımaktadır. Uluslararası aktörlerin ülke içinde nihai sivil otoriteyi temsil etmesi, iletişim politikalarının yapılması ve uygulanması süreçlerini de etkilemiştir. Bu çalışmada Bosna – Hersek'teki ekonomik, siyasi ve toplumsal gelişmelerin iletişim politikaların tasarlanmasını ne yönde etkilediği, hangi aktörlerin sürece dahil olduğu ve ne gibi sonuçları getirdiği gibi sorular üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the developement of the new communication technologies, the importance of the communication policies has grown fast. With the growing influence of economy and business inside the communication sector, it became necessary to set a new set of goals and perspectives of communication policies as well. Bosnia and Herzegovina, in it's short history as independent state, has gone trough transition from socialism to market economy and a four year ethnic war, and these two developements had enourmous influence in shaping countries communication policies. As a direct result of these historical developements, international community has taken a big role in shaping the future of BiH. Aim of this thesis is to answer questions like how these historical economic and social developements influence communication policies and most of all which actors took the main role in shaping these communication policies.