Bilgi toplumu perspektifinde Bosna-Hersek ekonomisinin AB ekonomisiyle bütünleşme süreçlerinin analizi
The analysis of integration process of Bosnia and Herzegovina's economy with EU economy in perspective of information society
- Tez No: 162507
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Tarih boyunca her toplumsal değişim büyük devrimlerle gerçekleşmiştir. Medeniyetler içerisindeki tüm önemli hareketler savaşlarla ve buna benzer olaylarla sonuçlanmıştır. Bu şekildeki toplumsal değişimler İkinci Dünya Savaşı' na kadar sürmüştür. Ancak, II. Dünya Savaşı'ndan sonra dünyada bilgi için mücadele başlamış ve enerji, maden ve altyapının yanı sıra bilgi, yeni bir stratejik kaynak olarak kullanılmaya başlanmıştır. Böylece, bilgiye dayalı yeni bir ekonomi ve yeni bir toplum ortaya çıkmıştır. Bilgi toplumu olarak adlandırılan bu yeni toplum, işgücünün önemli bölümünün bilişimle ilgili işlerde çalıştığı ve ekonomide en etkili faktörün bilginin kullanılması ve uygulanması olduğu toplumdur. Tarih boyunca, insanoğlu ilk defa kendi gelişimini öngörebilmekte, vazgeçilmez toplumsal değişimlerini gelişmelerle birlikte ortaya çıkan yeni ihtiyaçlarına adapte edebilmektedir. Bütün bunlar, bilgi toplumunun temelini oluşturan bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sayesinde mümkün olmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojileri, ekonominin bilgi ekonomisine dönüşümünde belirleyici öneme sahiptir. Bir ekonominin büyümesi için bilgi ve iletişim teknolojilerinin ekonominin her dalında temel girdi olarak kullanılması vazgeçilmezdir. Bunu yapamayan gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkeleri ile arasında olan uçurum daha da artmaktadır. Dolayısıyla, Bosna Hersek'in, AB ile bütünleşme sürecinde üye ülkelerinin ekonomilerine yakınlaşması için bilgi ve iletişim teknolojilerin altyapısını geliştirmesi ve ekonomide BİT'lerin kullanımının arttırması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, AB ile entegrasyon sürecinde, bilgi toplumu perspektifinde AB ekonomisinin karşısında Bosna Hersek ekonomisinin konumunun değerlendirmesini sunmaktır. Değinilen amaç doğrultusunda, çalışmanın birinci bölümünde bilgi toplumun ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin kavramı, özellikleri ve önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde, bilgi toplumu olma sürecinde Avrupa Birliği' nin belirlediği stratejik hedefler, uyguladığı politikalar ve bugüne kadar ulaştığı sonuçlar değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, 2000 yılında Lizbon Zirvesinde belirlenen ve 2010 yılına kadar sürdürülebilir ekonomik büyüme, daha çok ve daha iyi iş ve daha iyi sosyal uyumu ile AB' nin dünyanın en rekabetçi ve dinamik bilgiye dayalı ekonomi halinedönüştürülmesi amaçlanan stratejik hedefine ulaşması için yapılan çalışmalar da değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, ilk olarak, Bosna Hersek' in genel ekonomik durumu ve bilgi ve iletişim teknolojilerin altyapısı anlatılmıştır. İkincisi, Bosna Hersek' te bilgi toplumu geliştirmesi için belirlenen politikalar ve stratejiler ve bu konu ile ilgili başlatılan girişimler (eSEEurope) değerlendirilmiştir. Bolümün üçüncü ve son kısmında, Bosna Hersek' te, bilgi toplumun geliştirilmesinde yapılması gereken öncelikli konular; e-hukuki düzenleme, BİT altyapısı, e-yönetim, e-eğitim ve BİT sektörü analiz edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throught history it is visible that all society changes up till now have been happening through revolutions and great social disturbances. All the significant civilization movements have been manifested either through wars or through other cataclysmic events. This sort of social changes existed until the Second World War, when a battle for information started, in its rudimentary form. This set new directions of development and established an information as a new strategic good. There is a new economy being developed, based on knowledge and information, new industry and new society called“information Society.”İn information society, the most important production factor in economy is information and knowledge. For the first time in history, man is managing to foresee his development, and also to adjust necessary evolution changes of the society within this new situation. All this become possible thanks to new technologies under joint name of information and communication technologies (ICT). A knowledge based economy is fundamentally based on the use of ICT. if ICT are used as primary input you provide the necessary input for economic growth, investment in ICT are not the priviledge of only developed countries, but a necessity for all, especially non-developed countries that are trying to catch up with the new ways of business operations. Those who are not capable to develop ICT as basic assets for all sectors of their economies are risking to increase the gap between themselves and developed countries. So, Bosnia and Herzegovina (BiH), in the process of integration with EU, must develop the ICT infrastructure and ICT industry to become closer to economy of EU countries. The aim of this study is to analyze the Bosnia and Herzegovina ekonomik position towards the EU economy in aspect of information society. İn this context, in the first part of study, the concept, characteristics and importance of information society and information and communication technologies has been explaned. İn the second part, it has been evaluated the information society policies in EU and strategic goals and targets for the Union set out in the Lisbon strategy to make the vnEU the most competitive and dynamic knowladge-based economy with improved employment and social cohesion by 2010. İn the third part of this study, firstly, general economic situation, and information and communication technologies infrastructure in Bosnia and Herzegovina have been described. Secondly, existing policies, strategies and initiatives (eSEEurope) for development of information society in BiH have been evaluated. İn the last section of this part, the analysis of five major information society development pillars in BiH; e- Iegislation, ICT infrastructure, e-governance, e-education and ICT industry have been presented. vm