Gilles Deleuze'ün 'kuvvetler düşüncesi' bağlamında Samuel Beckett'in kısa oyunları
Reading Samuel Beckett's short plays with Gilles Deleuze's 'idea of forces'
  1. Tez No: 368478
  2. Yazar: OZAN UTKU AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE SELDA ÖNDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Düşünmenin yargılamak değil, deney yapmak olduğuna Gilles Deleuze'ün felsefi çabası, öncelikle, eşleşmez tekilliklerin kuvvetlerini keşfetmeye dairdir. Bütün bir yaşam anlamına gelen tekillikler varyasyonunu bir varlıklar dünyası oluşturmak adına indirgeyen temsil ve özdeşlik yöntemlerine sırtını dönerek, farkın kuvvetlerini düşünmeyi tercih eder. Kuvvetler düşüncesini sağlamlaştırmak için felsefe ve yazın tarihinden müttefikler toplayan Deleuze'ün bu bağlamda seçtiği isimlerden biri de Samuel Beckett'tir. Beckett'in dağılmış bir öznellikten şizofrenik kuvvetlerin çokluğuna ulaşan evrenini çok önemseyen Deleuze,“kuvvet”i kavramsallaştırırken sıklıkla Beckettyen perspektifler açar. Bu çalışma Deleuzeyen teoriyi katederken Beckett'in kısa oyunlarına yeni bir dramaturgik bakış kazandıracak mefhumları seçmeyi ve bahsi geçen oyunları bu mefhumlar eşliğinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The philosophical effort of Gilles Deleuze on the subject of thinking is not judging but experimenting, primarily discovering the forces of singularities. Refusing the theories of representation and identities that reduce singularity variations which mean a whole life in order to form a world of beings Deleuze prefers to think the forces of difference. In order to reinforce the idea of forces, gathers allies from the history of philosophy and literature. In this context one of the names chosen by Deleuze was Samuel Beckett. Deleuze gives importance to the universe of Beckett which reaches from a spread singularity to a multiplicity of schizophrenic forces and while theorizing the force often opens beckettian perspectives. This study while traverses the Deleuzian theory chooses the key concepts which will help us give a new dramaturgical approach to the short plays of Beckett and aims to evaluate the aforementioned plays with these concepts.