Fiili taşıyıcı
Actual carrier
  1. Tez No: 368476
  2. Yazar: EMRAH SAMİ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Modern taşıma hukukunda, taşıyıcının üstlendiği taşıma işini alt taşıyıcıya bırakması ve alt taşıyıcının da, taşımayı gerçekleştirirken eşyanın zıya, hasarı veya tesliminde gecikmeye sebebiyet vermesi sıklıkla görülür. Böyle bir durumda zarar gören asıl yükle ilgililer, akdî sorumluluk hükümlerine dayanarak alt taşıyıcıya başvuramazlar. Zira hak sahibi asıl yükle ilgililer ile alt taşıyıcı arasında akdî bir ilişki bulunmamaktadır. İşte bu ihtiyaç sebebiyle taşıma hukukunda fiili taşıyıcı müessesesi kabul olunmuştur. Filli taşıyıcı taşımayı kısmen veya tamamen gerçekleştiren alt taşıyıcı şeklinde tanımlanabilir. Taşımacılık mevzuatının genelinde fiili taşıyıcı, gerçekleştirmiş olduğu taşıma bakımından, asıl yükle ilgililere karşı, taşıyıcı gibi sorumlu kabul olunmuştur. Ayrıca fiili taşıyıcının sorumluluğu, âkid taşıyıcı ile birlikte müteselsildir. Fiili taşıyıcı, Türkiye'nin tarafı olduğu Montreal Sözleşmesi ve CIM'de, ayrıca 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanununda açıkça hükme bağlanmıştır. Fiili taşıyıcı kavramı ve fiili taşıyıcının sorumluluğu müessesesi, Türk taşıma hukuku açısından büyük önem arz etmekte olup, bu sebeple doktora tez konusu olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern transport law, the carrier may confide performance of carriage to a subcarrier through subcontract of carriage. The subcarrier may cause loss, damage or delay in delivery of goods. In this case, the cargo interests (under the maincontract of carriage) cannot rely on the provisions of contractual liability to the subcarrier. Since there is no contractual relationship between the cargo interests and the subcarrier. This necessity constitutes the reason for the establishment of the institution of“actual carrier”in transport law. The“actual carrier”can be defined as a subcarrier, who actually performs the whole or a part of the carriage. Actual carrier is directly liable for loss, damage or delay for the carriage performed by him to the cargo interests pursuant to the carrier's legal liability regime. Actual carrier's liability is joint and several with contractual carrier. The Institution of“actual carrier”is clearly laid down in the new Turkish Commercial Code No. 6102 and also in Montreal Convention and CIM, to which Turkey is a party. The legal concept of actual carrier and specially the liability of actual carrier have a great importance in Turkish transport law. For that reason, was chosen as the subject of this PhD thesis.