Ülkeler arası gelir yakınsaması: İmalat sanayi odaklı bir analiz
Cross country income convergence: An analysis of manufacturing sector
  1. Tez No: 368489
  2. Yazar: UĞUR AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkeler arası gelir dağılımındaki adaletsiz dağılımın sebeplerininin neler olduğunun belirlenmesine yönelik çabalar, ekonomik büyüme ve yakınsama süreçlerini detaylı şekilde analiz etmeyi mecbur kılmaktadır. Yakınsama sürecinin nasıl işleyeceğinin bilinmesi, gelir dağılımının seyiri hakkında fikir sahibi olmayı sağlamaktadır. Bu baplamda, yakınsama hipotezinin teorik ve ampirik analizleri literatürdeki önemini ve güncelliğini korumaktadır. Bu çalışmanın amacı, ülkeler arası gelir Beta gelir yakınsamasını analiz etmektir. Bu amaç doğrultusunda, 1999-2008 yıllarını kapsayan dönemde verilerine ulaşılabilen 34 ülke için koşullu yakınsama hipotezi sınanmıştır. Yapılan analizde yakınsamanın varlığı kadar, yakınsamanın hızına ve sektörel yapısına da odaklanılmıştır. Bu anlamda, yakınsama hipotezi aynı dönem ve aynı ülkeleri kapsayan örneklem için hem tüm sektörleri kapsayan genel ekonomi düzeyinde hem de sadece imalat sektörü düzeyinde bir kaç farklı modelle ayrı ayrı analiz edilmiştir. Panel veri kullanılan bu analizde, büyüme regresyonlarının tahmini için en uygun yöntem olduğu düşünüldüğü için GMM tahmin yöntemi, karşılaştırmak amacıyla yanlı olduğu bilinen standart POLS tahmin yöntemi ile birlikte kullanılmıştır. Sonuç olarak, genel ekonomik düzeyinde yakınsama hipotezini doğrulayan herhangib bir kanıta rastlanmamıştır. Aksine beş yıl gibi uzun gecikmelerin modellendiği durumda, ülkeler arasında ıraksak bir sürecin var olduğu tespit edilmiştir. Öte yansan imalat sektöründe ise, teorik olarak beklendiği gibi yakınsama hipotezini doğrulayan sonuçlar elde edilmiştir. İmalat sektöründeki yakınsama, gecikmelerin zaman boyutu derinleştikçe artmaktadır. Ancak imalat sektöründe varolan yakınsama süreci, aynı ekonomiler için diğer sektörlerde hesaba katıldığında kaybolmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this paper is determine whether convergence hypothesis is valid. To analysis convergence hypothesis, choosen all 36 countries for 1999-2008 that datas are available for alla variables both in manufacturing and aggregate economy. Panel data anaylsis made by using Pooled Least Squares which inconsistent and baised on dynamic panel and General Methods of Moments that consistent and unbiased for dynamic panel data. As a conclusion, convergence hypothesis not supported for aggregate economy. Also in Islam (1995) model, countries are diverging across time period. On the other hand, manufacturing production are enjoying with high speed of converging. Speed of adjustment is increasing when lags of dependent variables are increasing. As a sum; convergence on manufacturing is notralized in aggregate economy.