Subartu ve Subarlar
Subartu and Subari̇ans
- Tez No: 368490
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Subartu ve Subar ifadeleri, Pre-Sargonik dönemden itibaren çivi yazılı kaynaklarda çeşitli bağlam ve formlarda geçmektedir. Subartu terimi ilk olarak, Pre-Sargonik dönemde Dicle'nin doğusu ve Diyala nehrinin kuzeyindeki sınırlı bir bölgeyi ifade etmek için kullanılmış fakat sonraki zamanlarda, söz konusu kavramı kullananların coğrafi konumuna göre, farklı bölgelere işaret eden bir terime dönüşmüştür. Subar terimi ise, Subartu coğrafyasının sakinlerini belirtmek için kullanılmış ve bilim insanlarının genel eğilimi, bu terimin ilk zamanlarda etnik bir anlamdan daha çok“kuzeyli ya da dağlı”anlamında ve sonrasında da Hurrileri belirtmek için kullanıldığı olmuştur. Buna karşın bu terimin, ilk dönemlerde de etnik bir anlamda kullanılmış olması muhtemeldir. Nitekim tezimizde de üzerinde durduğumuz gibi, Subarların ayrı bir etnik grup olduklarını öne süren I.J. Gelb'in ortaya koyduğu kanıtlar, bir kısmı ikna edici olmaktan uzak olsa da, tam anlamıyla çürütülmüş değildir. Subartu ve Subar konusu henüz tam anlamıyla netleşmemiştir. Bunun en önemli sebebi, konuyla ilgili mevcut malzemenin oldukça sınırlı olması ve bunların bilim insanları tarafından farklı şekillerde yorumlanmasıdır. Bu çalışmanın amacı, Subarlara ilişkin yapılmış araştırmaları gözden geçirerek, ortaya derli-toplu bir çalışma koymaktır.
Özet (Çeviri)
The term Subartu is used in cuneiform sources to specify limited area located the east of the Tigris River and north of the Diyala in the Pre-Sargonic period. Later the term used to indicate the different regions at different periods. As stated by Michalowski this term is a“transhistorical”. The term Subarians that also mentioned in the cuneiform sources, according to the general opinion of scientists is used to describe the Hurrians. But their cited in the literature before the Hurrians enter on the scene of Mesopotamia suggests that they are a different ethnic group. The scarcity of relevant materials prevents us to reach definite conclusions. The aim of this study is to reveal the collective work about Subartu and Subarians.