İşletmeler üzerinde etkili olan sermaye yapısı kararları ile bu kararları etkileyen faktörlerin incelenmesi
Research of capital structure decisions that are effective on corporations and the factors affecting those decisions
- Tez No: 368494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBERK NURİ BERKMAN, PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK, DOÇ. DR. ZÜBEYİR TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Firmaların sermaye yapısı borç ve öz sermayelerinin toplamından oluşur. Bu toplam içinde, borç ve öz sermaye ağırlığının nasıl şekilleneceğinin belirlenmesi ise sermaye yapısı kararlarını oluşturur. Borç – öz sermaye dengesinin yanlış oluşturulması firmaların tasfiyesine hatta iflasına neden olabilmektedir. Sermaye yapısını oluşturan unsurların ve sermaye yapısı kararlarının hangi faktörlerden etkilendiğinin bilinmesi, sağlıklı bir finansal yapı oluşturulmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, firmaların sermaye yapısı ile ilgili kararları nasıl aldıklarını belirleme ve gerçek hayattaki davranışlarını değerlendirmek için sermaye yapısı kararlarına dair teorik bir çerçeve oluşturmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sermaye yapısı kavramı ve sermaye yapısı unsurları ele alınmış, İkinci bölümünde, sermaye yapısı yaklaşımlarına ve sermaye yapısı kararlarını etkileyen piyasa aksaklıkları inceleyen çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise sermaye yapısını etkileyen faktörler ve kaynak seçimini etkileyen faktörler hakkında bilgi verilmiş olup, sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörleri inceleyen çalışmalara yer verilmiştir. Firmaların sermaye yapısının firma değerini etkileyip etkilemediği ile ilgili birçok çalışma yapılmasına rağmen bu konuda henüz bir görüş birliğine varılamamıştır. Bu çalışma sonucunda, firmaların sermaye yapılarını belirlerken belirli bir sırayı takip ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital structure of a corporation is a total of its equity and debt. Capital structure decisions refer to the way a corporation finances its assets through some combination within this total. Misinterpretation of debt-equity balance may lead to liquidation or even to bankruptcy of corporations. Determination of the factors which have impact on capital structure components and capital structure decisions is essential for maintaining a solid financial structure. The aims of this study are to form a theoretical framework pertaining capital structure decisions, to detect how corporations make capital structure decisions and to evaluate their real-life behaviors. This study is comprised of three sections: In the first section, the concept of capital structure and capital structure components are explained. The second section covers the former studies on capital structure approaches and impacts of market imperfections that influence capital structure decisions. In the third section, information on the factors that affect capital structure and resource decisions are given. In spite of that many studies are performed on whether capital structure of corporations affects the firm value, a consensus has not been reached on this issue. In conclusion, corporations follow a certain order when determining their capital structures.