Makroekonomik ve firmaya özgü değişkenlerin işletmelerin sermaye yapısı kararları üzerindeki etkisi: Karşılaştırmalı sektörel analiz
The effect of macroeconomic and company-specific variables on capital structure decisions of companies: Comparative sectoral analysis
  1. Tez No: 590692
  2. Yazar: EGEMEN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İşletmeler operasyonel faaliyetlerini sürdürebilmek için gerekli olan fonları yabancı kaynaklar veya öz kaynaklar aracılığıyla temin etmektedirler. Firma yöneticilerinin önemli görevlerinden biri de işletmeyi optimum sermaye yapısına ulaştırmaktır. Bu çalışma ile Türk inşaat, bankacılık, imalat ile konaklama ve yiyecek hizmetleri sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin sermaye yapısını etkileyen makro ve mikro faktörler (Enflasyon, döviz kuru, karlılık, şirket büyüklüğü vs.) ele alınmış ve sektörler arasında sermaye yapısının belirlenmesinde hangi faktörlerin etkili olduğu karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. TCMB sektör bilançoları ile TBB konsolide finansal verileri kullanılarak yürütülen analizde, 2007-2016 yılları arası ilgili sektörlere ait veriler kullanılarak panel veri analizi yönteminden faydalanılmıştır. Çalışma gerek şirkete özgü gerekse seçilmiş makroekonomik faktörlerin işletmelerin sermaye yapıları üzerine olan etkilerini karşılaştırmalı incelemesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The enterprises provide the necessary funds to sustain their operational activities through foreign resources or equity. One of the most important duties of the company managers is to bring the enterprise to the optimum capital structure. In this study, macro and micro factors (inflation, exchange rate, profitability, company size, etc.) affecting the capital structure of companies operating in Turkish construction, banking, manufacturing and accommodation and food services sectors will be discussed and which factors are effective in determining capital structure between sectors will be examined. In the analysis to be carried out using TCMB sector balance sheets and consolidated financial data of TBB, the data of the relevant sectors will be used between the years 2007-2016. The study is important in terms of comparative analysis of the effects of both company-specific and macroeconomic factors on capital structures of enterprises.