Hasılat yaratan işlemlerin Türkiye Muhasebe Standartları ile vergi mevzuatı kapsamında incelenmesi ve muhasebe meslek mensupları üzerine bir araştırma
An examination of transaction generated revenue within Turkey Accounting Standards with tax legislation and on empirical study on professional accountants
  1. Tez No: 368507
  2. Yazar: SEYFİ YIKILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hasılat kavramının tanımı muhasebe standartları ile vergi mevzuatında farklı anlamlara sahip olması nedeniyle uygulamada bir takım farklılıklar meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye Muhasebe Standartları'nda (TMS) yer alan hasılatın muhasebeleştirilmesine ilişkin esasları mevcut durumda esas alınan vergi kanunlarındaki hükümlerle karşılaştırarak, TMS'lerin getirdiği yenilikleri ortaya koymak ve TMS'ye geçiş sürecinde bu farklılıklarla ilgili muhasebe meslek mensuplarının bilgi düzeylerini belirlemektir. Tez çalışmasında öncelikle literatür taraması yapılmış ve Türkiye Muhasebe Standartları'nın hasılatın muhasebeleştirilmesine ilişkin getirdiği yenilikler tespit edilmiştir, ardından bu yeniliklerin muhasebe meslek mensupları tarafından ne derece bilindiğine ilişkin anket çalışması yapılmıştır. Sonuç olarak hasılatın muhasebeleştirilmesine ilişkin Türkiye Muhasebe Standartları ile Türk Vergi Mevzuatı'nın belirlediği ilkelerin bir çok noktada farklılık gösterdiği ve bu farklılıklar konusunda muhasebe meslek mensupların bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The definilition of the revenue concept has some differences ocur practise because of the different meanings at accountancy standards and tax legislation. The aim of this study is to show the innovations provided by Turkish Accounting Standarts (TAS) and to define the level of knowledge about the differences during the transition process of those who are the members of professions related to accounting by comparing the principles related to accounting the revenues as stated in TAS with judgments of current tax laws. In this study, literature review has been completed first and the innovations related to accounting the revenues which are provided by Turkish Accounting Standarts are identified, then a questionnaire was held which deals with the awareness level of the members of professions related to accounting about these innovations. As a conclusion, it's determined that the principles of accounting the revenues differ in many ways between the Turkish Tax Legislation and Turkish Accounting Standarts, and the knowledge level of the members of professions related to accounting is insufficient.