Toplam faktör verimliliği ve ekonomik büyüme ilişkisinin çok boyutlu panel veri modelleri ile analizi
Analysis of total factor productivity and economic growth relationship with multi-dimensional panel data models
  1. Tez No: 495842
  2. Yazar: İLAYDA İSABETLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Toplam faktör verimliliği, üretimdeki artışın emek ve sermaye artışı ile açıklanamayan kısmı olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde toplam faktör verimliliği artışı teknolojik gelişme ile beraber ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü haline gelirken, eksikliği ülkeler arasındaki farklılıkları yaratan temel sorunlardan biri olmaktadır. Bu çalışmanın ilk bölümünde toplam faktör verimliliği literatürü ve makroekonomik bileşenleri ele alınmıştır. İkinci bölümde büyüme teorilerinin verimlilik kavramına bakış açısı aktarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde 1995-2016 dönemi için Türkiye'nin de dahil olduğu 123 ülkede toplam faktör verimliliği ve gayri safi yurt içi hasıla arasındaki ilişki ekonometrik açıdan incelenmiştir. Çok boyutlu panel veri yöntemi kullanılmış, ülkeler gelir gruplarına ve coğrafi bölgelerine göre ayrılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Total factor productivity is defined as the portion of the increase in output that can not be explained by the amount of labor and capital increase. Contemporarily, an increase in total factor productivity is an important driving force for economic growth with technological development, while its deficiency is one of the fundamental problems that create the differences between countries. In the first part of this study, total factor productivity literature and its macroeconomic components are discussed. In the second part, the concept of productivity is explained from the perspective of growth theories. In the last part of the study, the relationship between total factor productivity and gross domestic product is econometrically analyzed for 123 countries including Turkey by classifying countries according to their income groups amd geographical regions for the period between 1995-2016 by using multidimensional panel data method.