Aşırı güven ve borç düzeyi ilişkisi: BİST inşaat sektöründe ampirik bir inceleme
An empirical investigation between overconfidence and leverage: The case of BİST construction industry
  1. Tez No: 368510
  2. Yazar: SELÇUK YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Geleneksel finans teorileri insanların rasyonel davrandıklarını ileri sürmekte ve insanların bu rasyonelliğe göre hareket ettiğini belirtmektedir. Fakat daha sonra yapılan pek çok araştırma piyasalarda geleneksel finans teorilerinin açıklayamadığı bir çok anomali tespit etmiştir. Bu anomalileri açıklamak için yapılan yeni çalışmalar sonucunda, geleneksel finans teorilerinin aksine insan davranışlarının rasyonel olmadığını ileri süren yeni finans teorileri ortaya konmuştur. Bu yeni teoriler sayesinde finansta“Davranışsal Finans”adı altında yeni bir alan ortaya çıkmıştır. Davranışsal finans insanların karar verme süreçlerinde rasyonel davranmadığını çeşitli psikolojik etkiler altında kalarak karar verdiğini ileri sürmektedir. Bu çalışmada davranışsal finansın önemli yaklaşımlarından biri olan aşırı güven ile borç düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Borsa İstanbul (BİST)'da 2002-2012 yılları arasında işlem gören şirketlerin verileri incelenerek yapılan çalışmada aşırı güven ile borç düzeyi arasında istatistiksel olarak negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conventional finance theories suggest that people behave rationally and act. Posterior studies found out many anomalies which conventional finance cannot explain. To explain these anomalies, by contrast with the conventional finance, there are new finance theories suggesting that human behavior is not rational. These theories created a new field in finance which is called“Behavioral Finance”. According to the“Behavioral Finance”theories, in decision making process people are not behaving rational and deciding under various psychological impression. In this paper, we studied the relation between overconfidence hypothesis which is an important approach of“Behavioral Finance”and leverage ratio which is the debt level. According to data analyses of companies in Istanbul Stock Exchange between the years of 2002 and 2012, it is observed that there exists a negative relationship between the overconfidence and the debt level.