İş etiğinin iş tatminine etkisi: Gümüşhane kamu kurumları çalışanları örneği
Effect of business ethics on job satisfaction example of employees of Gümüşhane public institutions
- Tez No: 368509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Gelişen ve küreselleşen dünyada rekabet koşulları gün geçtikçe değişmekte ve zorlaşmaktadır. Bu koşullar içinde örgütler rakipleri karşısında daha başarılı bir yönetim ve iş yaşamı sürdürmeleri için çalışanlarının ve yöneticilerinin iş tatmini seviyesini arttırma yoluna gitmelidirler. İş tatmini seviyesini dikkate alan örgütler buna bağlı olarak iş yerinde iş tatminini arttırma yollarına gitmelerinin yanında iş etiğine de büyük önem vermeleri gerekir. İş yerinde etik kurallarının belirlenmesi ve bunlara etiksel ilkelere uygun şekilde davranılması örgütte iş tatmini seviyesini arttıracaktır. İş etiği anlayışı içinde yaşamını sürdüren örgütler, örgüt içinde güvenilir bir ortam oluşturacaktır. Şeffaf bir yönetim anlayışı, adaleti gözeten yöneticiler ve örgütte çalışanların sosyal ortamı ve ilişkileri etik anlayışı içinde olması örgütü daha başarılı hale getirecektir. İş tatmini arttırmanın yolları arayan ve etik ilkeleri göz önünde bulunduran örgütler küreselleşen rekabet çevresinde güvenle yollarına devam edecek rakipleri karşısında başarılı bir yol izleyeceklerdir. Bu çalışmamızda örgütlerdeki iş tatmini ve iş etiği ilişkisini inceleyeceğiz. Gümüşhane ilinde 12 kamu kurumuna 223 anket yapılmış ve iş yerindeki etik yaşamının ve yöneticilerin etiksel hareketlerinin çalışanların iş tatminine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In developing and globalizing world, the competitive conditions are changing and getting hard with each passing day. In these conditions, organizations should increase job satisfaction's level of their employees and managers to sustain a more successful management and business life against their rivals. In the same way, organizations that take job satisfaction's level into consideration are required to value the business ethics besides increasing job satisfaction in the place of employment. Determination of ethics rules at the place of employment and treating them according to ethical principles will increase the level of job satisfaction in the organization. Organizations which sustain their business life in the comprehension of business ethics will constitute a confidental climate in the organization. A transparent comprehension of management, managers regarding the justice and social medium of employees and their relations' being in the understanding of ethics will make the organization more successful. Searching for ways of increasing the job satisfaction and taking ethical principles into consideration will keep on their way confidently in the globalizing competition round and follow a successful way against their rivals. We will examine the relation between job satisfaction and business ethics in the organization. 223 poll were taken to 12 public institutions in Gumushane and the effect of employees' ethic life and manager's ethical actions at the place of employment on the job satisfaction was researched.