Mu'allakalarda nevasih fiiller ve kullanım şekilleri
Using nevasih verbs in mu'allakat
  1. Tez No: 368515
  2. Yazar: MUHAMMET BERAT CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
“Mu'allakalarda Nevâsih Fiillerin Kullanımı”isimli tezimiz bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Mu'allakalar ve Şairleri”tanıtılmıştır. İkinci bölümde“Nevâsih fiiller”yapısal ve anlamsal özellikleri açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde“Mu'allakalarda nevâsih fiillerin geçtiği beyitler”tespit edilmiş ve detaylı irabları yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise ulaştığımız sonuca ve önemli görülen bazı noktalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study namely“Using Nevasih Verbs in Mu'allakat”, has consisted of an introduction and three chapters. In the first chapter, we have introduce“ Mu'allakat and its poets”. In the second chapter, we have dealt with“Nevasih Verbs”from the point of view morphology and semantics. In the third chapter, we have dealt with“The verses which used Nevasih Verbs”from the point of view morphology and semantics. In the conclusion, we have emphasized the main result and important points we have reached.