El-Mu'allakât şiirlerinde teşbih ve isti'âre kullanımı ve anlam özellikleri
The use of tasbih and isti'ârah in al-Mu'allaqât poems and their meaning features
  1. Tez No: 902652
  2. Yazar: SAİD İSLAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SAMİ SAMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Arap edebiyatında mu'allaka kasîdeleri olarak isimlendirilen şiir koleksiyonu, Arap edebiyatı Cahiliye döneminde ipek kumaşlara ya da deri parçalarına yazılarak Kâbe duvarına asılan yedi meşhur şairin kasîdeleri için kullanılan bir terimdir. Mu'allakalar en eski metinlerden olması ve dilde şevâhid olarak kullanılması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışmada söz konusu kasîdelerde yer alan teşbîh ve isti'âre türleri, bu sanatların kasîdelerdeki gayeleri ve anlam özellikleri incelenmektedir. Mu'allakalarda şairler teşbîhlere genellikle tasvir temalarında başvurmuşlardır. İsti'âreler ise çoğunlukla îcâz ve anlamları açıklama gibi gayeler gereği kullanılmıştır. Kasîdelerde teşbîhler isti'ârelere nazaran daha çok görülmektedir. Araştırmanın birinci bölümünde mu'allakalardaki teşbîh kullanımlarının örnekleri, teşbîh türleri ve gayeleri çerçevesinde bilgiler aktarılmış, teşbîh kullanımlarının anlam özelliklerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise mu'allaka şiirlerinde isti'âre kullanımlarının örnekleri türleri kapsamında değerlendirilmiş, ayrıca teşbîh ve isti'âre kullanımlarının mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term Mu'allaqāt in Arabic literature refers to a collection of odes composed by seven renowned poets from the pre-Islamic Jāhiliyyah period. These poems were considered significant and were inscribed on silk or leather and displayed on the walls of the Kaaba. The Mu'allaqāt hold considerable importance due to their status as some of the oldest literary works, serving as linguistic references (shawāhid) in Arabic. This study focuses on analyzing the similes (tashbīh) and metaphors (isti'āra) found within these odes, exploring the purposes and meanings associated with these literary devices in the Mu'allaqāt. It is noted that the poets frequently employed similes, particularly in descriptive themes, whereas metaphors were often used to achieve brevity (ījāz) and to elucidate meanings. Similes are more prevalent in these odes compared to metaphors. In the first part of the research, examples of similes in the Mu'allaqāt are examined, alongside an explanation of different types of similes and their intended purposes, as well as the semantic characteristics of these usages. The second part of the study evaluates examples of metaphorical expressions within the Mu'allaqāt, categorizing them based on their types and comparing the use of similes and metaphors in these classical poems.