Türkiye'de dindar milliyetçiliğin oluşum süreci: Milli Türk Talebe Birliği örneği
The formation process of religious naiionalism in Turkey: the case of National Union of Turkish Ttudents
  1. Tez No: 368530
  2. Yazar: ONUR TÜRKÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de din ve seküler ulus devlet arasındaki ilişki, söz konusu kurumlar arasında gerilim üzerinden okunmaktadır. Bu duruma din ve ulus devlet arasındaki ilişkinin salt ideolojik düzlemde ele alınması neden olmuştur. Türk ulus devletinin kurumsallaşması, kapitalist üretim ilişkilerinin yerleşmesi bakımından düşünüldüğünde; dindarlar ve ulus devlet arasındaki ilişkinin farklı bir eklemlenme çizgisi üzerinde geliştiği görülecektir. Bu çalışmada; Türkiye dindarlığının belli dönemlerde sınıfsal çelişkinin çözüm yolu, belli dönemlerde meşruiyet kaynağı olarak kullandığı milliyetçi söylemin sürekliliği Milli Türk Talebe Birliği üzerinden incelenmiştir. Çalışmanın temel sorusu; küreselleşme sonrası bir kavram olan dindar milliyetçiliğin Türkiye'de küreselleşme öncesi fikir hareketlerinde nasıl biçimlendiği ve bunun hangi sınıfsal temellere dayandığıdır. Çalışmanın temel amacı; Türkiye'de din gibi ulus ötesi bir kurumun siyasal görünümlerinin, ulus devleti aşan bir projeye sahip olup olmadığının sorgulanmasıdır. Bu kapsamda çalışma boyunca Milli Türk Talebe Birliği'nin ideolojisinde yıllar içinde belirginleşen dindarlığın izi sürülmüştür. Dindar milliyetçiliğin, Türkiye'de sermaye birikim sürecinin radikal biçimde değiştiği 1960 sonrası dönemde güç kazandığı görülmektedir. Bu durumun nedeninin tarım ve ticarette yoğunlaşan taşra burjuvazisinin planlı sanayileşme politikası sonucunda merkezi sanayi burjuvazisine karşı güç kaybetmesi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relation between religion and secular nation state has been read over a tension in Turkey. Preferring only the ideological approach to the religion and nation state caused this. The institutionalization of the Turkish state, when considered in terms of the establishment of capitalist production relations; the relationship between the religious and the nation-state will be seen to have developed a different form of articulation. In this study, nationalist rhetoric of the Turkish religiosity, which they used time to time as a solution for class contradictions or as a legitimacy provider, has been studied through the National Union of Turkish Students. The main question of the study is, how the“religious nationalism”as a post globalization theory formed in pre-globalization period and which class bases been effective. The main aim of the study is, to question political formations of religious, as a transnational notion has any idea beyond the nation state. In this context, the religiosity is traced which crystallized in the ideology of MTTB over the years. Religious Nationalism gained power in the era of 1960s which is the period of a radical change in capital accumulation process in Turkey. The reason for gaining power is understood by the result of planned industrialization policy, which empowered central industrial bourgeoisie instead of agrarian and commercial bourgeoisie located provinces.