Halkla ilişkiler faaliyetlerinde yeni medya yaklaşımları: Türkiye'de merkezi kamu kurumlarının twıtter kullanım pratikleri
New media approaches in public relations activities: The practices of twitter use of central govermental organizations
- Tez No: 368531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL SAYIMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Demokratik toplumlarda kamu yönetiminin işlevi faaliyet gösterdiği topluma, halka hizmet etmektir. Her biri toplumsal bir ihtiyacı karşılayan kamu kurumları, halkın ihtiyaç ve beklentilerine uygun, nitelikli, hızlı ve verimli sosyal politikalar oluşturmalı ve bu doğrultuda hizmet sunmalıdır. Kurumların ve oluşturulan politikaların olumlu bir izlenim yaratması, hizmet verilen kitlelerin güven ve desteğini alabilmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda kamu kurumlarının hizmet sunduğu halka karşı duyarlı, sorumlu, verimli ve etkili iletişim kurma çabası içinde olması gerekmektedir. Kurumların hedef kitleleriyle kuracakları iletişim süreci halkla ilişkiler çalışmalarının kapsamındadır. Halkla ilişkiler kurum ve onun hedef kitlesi arasında karşılıklı güven, anlaşma ve iyi niyet sağlanması için planlı iletişim faaliyetleri ve kurumsal amaçların başarılması için kurum içi ve dışındaki tüm planlı iletişim faaliyetleridir. Bu tez çalışması kamu kurumlarının toplumun farklı amaç ve çıkarlara yönelik taleplerini karşılama, hükümetlerin sosyal politikalarını topluma anlatma, doğru algılanmasını sağlama amaçlı olarak Twitter kanalını nasıl kullandığını ortaya koymak ve halkla ilişkiler yönetimi kapsamında değerlendirmek amacındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of public management in democratic societies is to provide services to the public. Every public organization which is met different need of society must create qualified, fast and useful social policies matching the need and expectations of public, and serve up services in this way. It is important that making good impression of policies and organizations in society because of the getting the support and trust of public. For this reason, public organizations have to build sensitive, responsible, useful and effective communication towards public. The relationship or communication between organization and public is included in the scope of public relations. Public relations is a communication management between organization and its target audiences in order to create mutual understanding, trust, agreement and good offices, and success in corporate goals. This thesis aims to evaluate how public organizations use Twitter channel to tell their social policies and events to the public and meet different needs and demands, ensure accurate perception and create communication with their target audiences.