Party conferences 1935-1945: Academia's contribution to ideological mobilization in Turkey
  1. Tez No: 368604
  2. Yazar: BİRİZ GONCA BERKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Education and Training, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu tezin amacı, 1935-1945 yılları arasında İstanbul Üniversitesi ve Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğretim üyeleri tarafından İstanbul üniversitesi ve çeşitli Halk Evleri'nde düzenlenen konferansları incelemek, parti-üniversite ilişkisini, Türk entellektüellerinin ve siyasi elitinin ideolojik yönelimlerini ve bu yönelimlerin düşünsel kaynaklarını ortaya koymaktır. Üç seri konferans incelenmiştir, çünkü bu konferanslar bu yıllarda Türkiye'deki siyasi gelişmeleri ve Türkiye üzerindeki yabancı etkilerin niteliğini gün ışığına çıkarmaktadır. Birinci konferans serisi 1935-1945 yılları arasında İstanbul Üniversitesi'nde; ikinci konferans serisi çeşitli Halk Evleri'nde 1938 yılı içerisinde; ve üçüncü seri ise 1939-1941 yılları arasında yine çeşitli Halk Evleri'nde düzenlenmiştir. Konferansların düzenlendiği zamanın şartları hakkında bilgilendirici olması amacıyla, tezde ilk önce 1930 ve 194 0'ların siyasi atmosferi özetlenmiştir. Bazı ülkelerin, özellikle Sovyetler Birliğinin, İtalya'nın ve Almanya'nın gelişme modellerinden etkilenen siyasi elitinin ideolojik yönelimleri belirlenmiş, Halk Evleri1 nin rolü ve İstanbul Üniversitesi'nde yapılan 1933 reformunun niteliği açıklanmıştır. Konferansların amacı ve fonksiyonu ortaya konduktan sonra, bu konferanslar yoluyla öğretim üyelerinin kitlelere aktardığı düşünce ve değerler analiz edilmiştir. Bunların düşünsel boyutları ve gerçek politikalarla benzerlikleri, yeri geldiğinde Avrupa'daki gelişmelerle birlikte, gösterilmiştir. Bu konferansların partinin isteği sonucu öğretim üyeleri tarafından düzenlenmesi, parti-üniversite ilişkisinin yakınlığına işaret etmektedir. Ama daha da önemlisi, halka aktarılan düşüncelerle Türkiye'de bu dönemde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından izlenen politikaların benzerliğidir. 1933'de gerçekleştirilen reformun niteliği de göz önüne alınırsa, bu konferansların amacı ve fonksiyonu siyasi sosyalizasyon olarak belirlenebilir. Siyasi sosyalizasyon, bireylerin belli bir sosyal grubun veya cemaatin politik değerlerini, inançlarını ve davranış biçimlerini edinmesi ve bu yolla onların siyasi yapısına entegre olması anlamına gelir. Konferansların hem iç, hem de uluslararası siyasi atmosferi yansıttığı söylenebilir. Tezde yapılan ayrıntılı inceleme sonucunda bu konferanslarda savunulan siyasi sistemin özellikleri ortaya konmuştur. Bu siyasi sistemde toplum, bireyselliği ve bireysel yaratıcılığı kısıtlayacak şekilde, bireyden önce gelmektedir. Bu otoriter rejimde, fonksiyonlar ve görevler yüceltilmekte, haklar ve özgürlüklerden daha değerli gösterilmektedir. Toplumun iş bölümü esasına göre organize edilmesi savunulmuştur. Liberalizm ve sosyalizm reddedilmiş, devletçilik ekonomik, siyasi ve toplumsal açıdan en uygun politika olarak belirlenmiştir. Milliyetçilik, sıradışı karizmatik lider tarafından yönetilen topluma en uygun ideoloji olarak belirlenmiştir. Sağlıklı ve gürbüz bir neslin, eğitimli kadınlar tarafından, güçlü sporcular olarak yetiştirilmesi zorunluluğu vurgulanmıştır. Öğretim üyeleri, halkı belli konularda belli yönlere, böyle bir siyasi rejim çerçevesi içinde mobilize etmeye çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the conferences held between 1935 and 1945 at Istanbul University and in various People's Houses by the professors of Istanbul University and Ankara Language and History-Geography Faculty, in order to put forward the party-academia relationship, ideological orientation of the intellectuals in Turkey as well as the political elite and the intellectual sources of this orientation. Three series of conferences are taken into consideration because they clearly shed light on domestic political developments and the nature of the international influence on Turkey in these years. The first Gonference series was given at Istanbul University starting in 1935 and lasting until 1945, the second series took place in various People's Houses throughout the country during the year of 193B, and the third series was also given in the People's Houses, between 1939 and 1941. In the thesis, firstly the political atmosphere of the 1930's and 1940's are put forward to be informative about the circumstances in which the conferences were given. The ideological inclinations of the political elite in those years which was based on the development models of certain countries like Soviet Union, Italy and Germany are presented and the role of the People's Houses in Turkey and the nature of the reform done in the University in 1933 are explained. After elaborating the purpose and function of the conferences, the ideas and the values which were suggested to the masses by the professors of the Academia through these conferences are analysed. Their intellectual sources, and the similarity between these ideas and the domestic politics in Turkey are demonstrated, while mentioning the developments in Europe. The fact that the conferences were held by the professors of Academia as a result of party inducement, is an important indication of the close relationship between the Republican People's Party and Academia. But more important than this is the resemblance between the ideas suggested to the masses and the actual policies of the time pursued by Republican People's Party. Taking into consideration the nature of the university reform realised in 1933, the purpose and function of the conferences can be specified as political socialization which is the process through which individuals acquire the political values, beliefs and codes of behavior of a social group or community and get integrated into their political structure. The conferences can be evaluated as the reflection of both the domestic and international political atmosphere of the time. A close examination exercised throughout the thesis shows that the conferences mainly support a political system in which society comes before individuals, repressing individualism and individual creativity. In such an authoritarian regime, functions and duties are valued more than the rights and freedoms and society is organised according to the division of labour principle. Liberalism and socialism are rejected, instead etatism is accepted as the most suitable policy concerning economy, politics and society. Nationalism is promoted as the proper ideology of society led by an extra-ordinary, charismatic leader. A healthy, sturdy generation should be raised by educated women and should be trained as strong sportsmen who are aware of the greatness of their history. Within the framework of this kind of a political regime, the professors intended to mobilize people to certain directions on certain subjects.