Synthesis and polymerization of epoxidized soybean oil-diamino silane adducts
Epokside soya yağı/diamino silan katılma ürünlerinin sentezi ve polimerleşmesi
  1. Tez No: 368619
  2. Yazar: MELİSSA AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM HAMİT KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Epokside Soya Yağı, epoksi halka açılması yoluyla bir diamino-fonksiyonel silan olan N-2-aminoetil-3-Aminopropiltrimetoksisilanreaksiyona sokuldu. Farklı amin:epoksi oranlarında, 0,5 – 0,7 ve 1,0 olmak üzere, değişik ürünler sentezlendi. Tepkime ürünleri, NMR ve IR ile kimyasal olarak incelendi. Tepkime ürününün cam üzerinde ve kendisi ile, oda sıcaklığında, nem yardımı ile kondensasyonpolimerizasyonu sağlandı. Bütün polimerizasyon ürünleri 150°C'de 1 saat bekletildi. Polimerizasyon sonucu ortaya çıkan ürünler kimyasal olarak IR ile incelendi. Mekanik mukavemetleri DMA (Dinamik Mekanik Analiz) ve çekme germe analizleri ile incelendi. Cam yüzeyine yapılan uygulamalar için temas açısı, adhezyon kuvveti, şişme ve yüzey sertliği testleri uygulandı. Silan oranı arttıkça cam yüzeyde ve kendisi ile oluşmuş olan kondensasyonpolimerizasyonu ürünlerinin mekanik mukavemetlerinin arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, Epoxidized Soybean oil is reacted with a diamino-functional silane, N-2-aminoethyl-3-Aminopropyltrimethoxysilane, through ring opening of the epoxide. This was done in three different stoichiometry where tertiary amine:epoxide ratios were 0.5, 0.7 and 1.0. The adducts were characterized by NMR and IR spectroscopy. Resulting adducts were then moisture cured on a glass surface at room temperature, and were polymerized via self-condensation at room temperature. All the samples were post-cured at 150˚C for 1hour. Cured products, both on glass surface and the self-condensation products were characterized with IR spectroscopy. Mechanical properties of the self-condensation products were analyzed with DMA (Dynamic Mechanical Analysis) and also Tensile strength was measured. Surface hardness tests, swelling tests, adhesion tests and contact angle measurements were done on the treated glass surfaces. As the silane ratio increases, the mechanical strength increases for applications on glass surface and the self-condensation products.