The financial analysis of mergers
  1. Tez No: 368618
  2. Yazar: ALÖVSAT MÜSLÜMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, şirket birleşmeleri sürecinin çeşitli aşamalarını araştırarak, araştırma sonuçlan ışığında model oluşturmaktır. Mevcut çalışmada 1992-1997 yılları arasında ABD'de gerçekleşmiş olan şirket birleşmeleri analiz edilmiştir. Şirket birleşmeleri için veri kaynağı Mergerstat, fınansal ve piyasa verilerinin kaynağı ise Compustat (Kuzey Amerika) veritabamdır. Araştırma bulguları birleşmiş firmaların birleşme sürecinden sonraki dönemde nakit akışlarının içlerinde bulundukları endüstri koluna nazaran anlamlı düzeyde arttığım ve bu artışın toplam aktif verimliliğindeki artıştan kaynaklandığım, kısa dönem için uzun dönem karlılığından vazgeçmediğini göstermektedir. Finansal piyasaların şirket birleşmeleri haberine karşı tepkilerinin analizi satın alman firma hisse sahiplerinin istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif anormal getiri elde ettiklerini, satm alan firma hisse sahiplerinin kısa dönem anormal getirişinin ise istatistiksel açıdan anlamsız ve pozitif olduğunu göstermektedir. Toplam anormal getiri ise istatistiksel olarak anlamlı ve pozitiftir. Bu sonuç satm alınan firma hisse sahiplerinin şirket birleşmesi sırasında getirişinin satm alan firma hisse sahiplerinden bir varlık transferi olmadığını göstermektedir.Araştırma bulguları piyasa etkinliği hipotezine kısmi destek sağlamaktadır. Satın alan firma hisse sahiplerinin kısa dönem anormal getirileri yatay, nakit ve karışık finanse edilmiş,“değer”ve küçük şirket birleşmelerinde birleşme sonrası performans değişikliklerini doğru olarak saptaya bilmekte, fakat dikey, hisse senedi ile finanse edilmiş,“büyüme”ve büyük şirket birleşmelerinde ise birleşme sonrası performans değişikliklerini saptayamadığını görülmektedir. Satın alınan ve satm alan şirketler arası birleşme öncesi farklılıklarının analizi satm alan firmaları satm alman firmalardan çok daha büyük olduğunu göstermektedir. Satm alan firmalar nakitle finanse edilmiş birleşme teklifi ihtimali karşısında satm alman firmalardan daha fazla likit durumdalar. Şirket birleşmelerinin stratejik boyut değerlendirmesi ise firmaların güçlü nakit akışı geçmişine sahip firmaları satm aldığını, büyüme boyutunun ise ihmal edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine various phases of the merger process and to build a model based on the empirical results. The sample comprises 56 U.S. mergers completed within 1992-1997 period. The source of the merger data is Mergerstat, whereas financial and market data are retrieved from Compustat (North America) database. Research findings indicate that surviving firms show significant improvements in operating cash flows relative to their industries after the merger, resulting from increases in asset productivity relative to their industries. Postmerger cash flow improvements do not come at the expense of the long-term performance. The analysis of the market's reaction to merger announcement indicates that targets gain significantly positive abnormal returns, whereas bidder shareholders' gain is positive, but insignificant. The combined abnormal returns are significantly positive which indicates that the gains of target shareholders do not reflect wealth transfer from bidder shareholders to targets. Research findings provide partial support for the market efficiency hypothesis. Bidder abnormal returns are excellent predictor of postmerger performance improvements in high overlap, cash and mixed financed, value and smaller mergers, whereas it fails to predict postmerger performance improvements in low and medium overlap, equity financed, growth and bigger mergers. The findings of premerger discrimination analysis between bidder and targets indicate that bidders are much larger than their targets. Bidders retain significantly higher liquidity than targets for cash bid purposes. Evaluation of strategical dimensions of the merger indicates that bidders takeover targets with stronger cash flow record, while growth dimension is neglected.