Individual transferable quotas in the Black Sea anchovy industry
Karadeniz hamsi endüstrisinde bireysel devredilebilir kotalar
- Tez No: 368620
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET ADAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma Karadeniz hamsi endüstrisinde uygulanabilecek bireysel devredilebilir kota yönetim mekanizmasının statik ve dinamik özelliklerini incelemektedir. Heterojen balıkçıların bulunduğu statik bir modelde bu mekanizma sadece toplam balık hasadını belirleyen bir mekanizmadan Pareto anlamda üstün bulunmuştur. Ancak mekanizmanın uluslararasılaştırılmasmm ülkelerdeki toplam rantı arttırmasına rağmen bazı firmaların net gelirlerini düşürebileceği gösterilmiştir. Sunulan dinamik model ise bu sonuçların sonsuza uzanan bir planlama döneminde de geçerli olduklarım göstermektedir. Bunlara ek olarak basit bir yeniden kota dağılımı kuralı altında geçici bireysel devredilebilir kotaların etkinliği analiz edilmiştir. Bu tip kotaların kalıcı kotalar kadar etkin kullanılabileceğine dair bir sonuca ulaşılmıştır. Son olarak, düzenleyicinin belirleyeceği optimal toplam haşata dair bir önerme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the static and dynamic properties of individual transferable quotas in the Black Sea anchovy industry. In a static setup with heterogeneous fishing firms, this scheme is found to be Pareto superior to total available catch management. However, it is also shown that an international scheme, though increases the total rents in countries involved, may cause declines in net incomes of some firms. The dynamic setup reveals that these results carryover to an infinite planning horizon. Moreover, the effectiveness of temporary individual quotas under a simple quota reallocation rule is analyzed. It was shown that temporary quotas can be used as effectively as permanent quotas. Finally, a proposition regarding the optimal total catch that the regulator must set is presented.