Adolescent's perception of psychological maltreatment living in divorced versus intact families
Boşanmış ve evli ailelerin ergen çocuklarının psikolojik istismar algıları
  1. Tez No: 368622
  2. Yazar: LÜTFİYE ASLIHAN KARAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATOŞ ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmayla evli ve boşanmış çiftler olarak aynlan aile yapısının ergenlerin psikolojik istismar algısı ve ailenin birlikteliği olarak ele alınan aile ortamı algısı üzerindeki etkisi ile psikolojik istismar ve aile ortamı algısı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışma 12-16 yaşlarındaki 95'i boşanmış, 98'i evli ailelerden gelen, İstanbul'daki 3 Anadolu lisesinden seçilmiş 193 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. İstismar, Ergenler için Psikolojik İstismar Algısı Envanteri, birliktelik ise Aile Ortamı Anketi'yle ölçülmüştür. Sonuçlar, aile yapısının ergenlerin psikolojik istismar algısı üzerinde etkisi olmadığını, ancak onların aile birlikteliği algısını etkilediğini göstermiştir. Evli ailelerden gelen ergenler boşanmış ailelerden gelenlere göre daha yüksek birliktelik puanları almışlardır. Ayrıca, her iki aile yapısında da yüksek birliktelik algısı olan ergenler daha düşük istismar algılamışlardır. Erken ergenlik dönemindekilerle kıyaslandığında geç dönemdeki ergenler daha yüksek psikolojik istismar, ancak daha düşük birliktelik algılamışlardır. Son olarak, anne-babaları son 4 yıl içinde boşanmış olan ergenler, daha uzun süredir boşanmış olanların çocuklarına kıyasla daha düşük düzeyde psikolojik istismar algılamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship of family structure in terms of divorced versus intact families on the adolescents' perception of psychological maltreatment and perception of family environment in terms of cohesion, as well as the relationship of perceived psychological abuse and family environment. It was conducted on 12-16 years old 193 students, 95 from divorced and 98 from intact families, selected from a total population of 3 Anatolian junior high schools in istanbul. Maltreatment was assessed with Perception of Psychological Maltreatment Inventory for Adolescents (POPMIF A) and cohesion was assessed with Family Environment Questionnaire (FEQ). Results showed that family status of the parents had no effect on adolescent's perception of maltreatment, but it influenced their perception of cohesion. Cohesion score of adolescents from intact families were higher than those from divorced parents. In addition, regardless of the family structure, adolescents who perceived higher levels of cohesion were lower in their perception of psychological maltreatment. Compared to early adolescents, late adolescents tended to perceive higher levels of psychological maltreatment, but lower cohesion. Finally, adolescents whose parents were divorced within 4 years perceived lower levels of psychological maltreatment than those whose parents were divorced for longer periods of time.