Çocuk istismarı ve ihmaline maruz kalan ergenlerde duygudüzenleme, sosyal destek ve ruh sağlığı belirtilerinin incelenmesi
Examinations of emotion regulation, social support, and mentalhealth symptoms in adolescents exposed to child abuse and neglect
- Tez No: 965963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN YILMAZ IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çocuklara yönelik gerçekleştirilen ve zarar verme riski içeren kötü muamele davranışları, çocuk istismarı ve ihmali olarak adlandırılmaktadır. Çocuk istismarı; çocuğun fiziksel, ruhsal, cinsel, duygusal ya da sosyal açıdan zarar görmesi, fiziksel veya psikolojik sağlığının ve güvenliğinin tehlikeye girmesi, ekonomik çıkarlar için çocuğun kullanılması şeklinde tanımlanırken çocuk ihmali ise çocuğun sağlık, eğitim, duygusal gelişim, beslenme, barınma ve güvenli yaşam koşulları gibi tüm alanlardaki gelişiminin, ailenin veya bakıcıların makul ölçüde erişebileceği kaynaklar çerçevesinde sağlanmaması ve çocuğun fiziksel, zihinsel, ruhsal, ahlaki veya sosyal gelişimine zarar verme olasılığı yüksek olan durumları içermesi şeklinde tanımlanmaktadır. Çocuk istismarı ve ihmali sonrasında birey ruh sağlığı sorunlarına sahip olabilmektedir. Öte yandan çocuk istismarı ve ihmaline maruz kalan çocukların tümünün ruh sağlığının olumsuz olarak etkilenmediği, gelişimsel açıdan olumsuz olarak ilerlemediği, bu çocukların psikolojik olarak dayanıklı olduğu da görülmektedir. İstismara karşı dayanıklılık sürecindeki koruyucu faktörlerden duygu düzenleme stratejileri ve algılanan sosyal destek bu araştırma çerçevesinde incelenecektir. Bu çalışmada, çocuk duygusal ihmale, fiziksel ihmale ve duygusal istismara maruz kalan ergenlerin ruh sağlığı (depresyon, kaygı ve stres) belirtilerin, duygu düzenleme stratejileri ve algılanan sosyal destek çerçevesinde incelenmesini amaçlanmıştır. Çalışma, adliyeye gelen çocuk istismarına veya ihmaline uğramış 12-17 yaş arası 126 ergen (44 kadın, 82 erkek) ile yürütülmüştür. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular, çocuk duygusal ve fiziksel ihmalin özellikle işlevsel olmayan duygu düzenleme stratejileri, aile ve arkadaştan algılanan sosyal destek aracılığıyla ergenlik dönemindeki depresif, kaygı ve stres belirtileriyle anlamlı şekilde ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Behaviors involving maltreatment that pose a risk of harm to children are referred to as child abuse and neglect. Child abuse is defined as any situation in which a child suffers physical, emotional, sexual, psychological, or social harm; faces threats to their physical or psychological well-being and safety; or is exploited for economic purposes. Child neglect, on the other hand, refers to the failure to meet a child's developmental needs—including health, education, emotional development, nutrition, shelter, and safe living conditions—within the scope of resources reasonably accessible to the family or caregivers. This includes conditions likely to harm the child's physical, mental, emotional, moral, or social development. Following experiences of abuse or neglect, individuals may exhibit negative mental health symptoms. However, not all children exposed to abuse or neglect experience adverse mental health outcomes or developmental setbacks; some demonstrate psychological resilience. Within this context, protective factors such as emotion regulation strategies and perceived social support are examined. Emotion regulation refers to an individual's ability to manage their emotional experiences, including when and how emotions are felt, how they are processed in response to environmental demands, and the capacity to alter emotions when necessary. Perceived social support is defined as the individual's perception of being loved and valued by people whose opinions they care about. This study aimed to examine mental health symptoms (depression, anxiety, and stress) among adolescents who have experienced emotional neglect, physical neglect, and emotional abuse, in relation to their emotion regulation strategies and perceived levels of social support. The study was conducted with 126 adolescents aged 12 to 17 who had been victims of abuse or neglect and referred to the courthouse. The findings revealed that emotional and physical neglect were significantly associated with mental health symptoms during adolescence, particularly through the mediating roles of dysfunctional emotion regulation strategies and perceived social support from family and friends.