Magic realism as a subversive strategy in contemporary third world novel
- Tez No: 368625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada büyülü gerçekçiliğin özellikle üçüncü dünya ülkelerindeki yazarların başkaldırılarını dile getirmek için kullandıkları bir yazın türü olduğu öne sürülmüş ve bu amaçla farklı kültürlerden farklı toplulukları anlatmış olan yazarlar seçilmiştir. Gabriel Garcia Marquez ve Salman Rushdie, romanları Yüz Yıllık Yalnızlık ve Geceyarısı Çocukları' nda dünyanın farklı iki köşesindeki iki eski koloni olan ülkelerinin, yani sırasıyla Columbia ve Hindistan'ın tarihleri hakkında yazmışlardır. Toni Morrison ise Sevilen adlı romanında Afrika kökenli Amerikalıların kölelik geçmişini ve köleliğin bireyler üzerindeki travmatik etkisini ele almıştır. Diğer yandan, Latife Tekin de Berji Kristin Çöp Masalları'nda, bir metropolün çöp tepelerinin üzerine kurulmuş gecekondu mahallerinde hayatta kalma mücadelesi veren yoksul halkın hikayesini aktarmıştır. Büyülü gerçekçiliğin realizm, fantastik ve postmodern anlatı türlerinin kesişiminde var olan bir yazın türü olmasından dolayı, ele alman romanlarda kullanılan anlatı stratejileri sırasıyla sözü edilen bu yazın türlerinde kullanılan startejiler ile karşılaştırılmış ve aralarındaki farklılıklar gibi benzerlikler de yazarların belli aykırı bakış açıları ile ilişkilendirilmiştir. Büyülü gerçekçiliğe özgü anlatı stratejileri incelenirken aslında bu anlatıların terimin çağrıştırdığı gibi okuru bütün dertlerini unutabilecekleri fantastik ülkelere taşıyan hikayeler olmadığı, aksine kenarda bırakılmış toplulukların yazarları tarafından duyulur kılınan sesleri olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study magic realism is considered to be a mode of writing adopted by writers especially from Third World countries to serve their subversive intentions. To illustrate this point, writers from different cultural backgrounds and narrating different kinds of communities are chosen: Gabriel Garcia Marquez and Salman Rushdie write about the history two ex-colonies from different sides of the world, Columbia and India in their novels One Hundred Years of Solitude and Midnight's Children respectively; Toni Morrison is an Afro-American narrating the history of slavery and its traumatic impact on the individuals in her Beloved, and Latife Tekin tells the story of the squatter land people who are trying to survive at the outskirts of the metropolis in Berji Kristin: Tales from the Garbage Hills. Because magic realism exists in the intersection of three neighbouring modes of writing, namely, realist, fantastic and postmodem, throughout the study it is compared and contrasted to these genres respectively and the similarities as well as the distinctions it has from each of them are associated with the particular subversive perspectives of the writers. Through the study of the narrative strategies magic realist writers use, it is shown that magic realist narratives are not about magical stories that carry the readers to fantastical realms where they forget the troubles of the world and get lost in a paradise-like atmosphere as the term seems to imply. They are, however, the disguised voices of peripherialized communities rendered audible through the texts of their own writers.