Magic realism as an ideological strategy of resistance to white cultural hegemony: Louise Erdrich's the antelope wife
Beyaz kültürel hegemonyaya karşı ideolojik bir direnme mekanizması olarak büyülü gerçekçilik: Louise Erdrich'ın the antelope wife eseri
  1. Tez No: 613781
  2. Yazar: ESRA ÇÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİRAMİS YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Gerçeği dış dünyanın mimetik betimlemesiyle sabitlenmiş değişmez bir terim olarak değİI, kültürel inanış, değer ve varsayımlara göre belli bir bağlama oturtulan ve sürekli gelişen bir kavram olarak yansıtan büyülü gerçekçi yazarları için anlamın temsili, en önemli konulardan bİrisi olmuştur. Bu bakımdan Louise Erdich'in The Antelope Wife adIı eserİ birbirinden tamamen farklı oIan Batı ve Kızılderilİ dünyalarını eşzamanlı olarak kullanabilmesinin yanI sıra gerçek ve gerçek dışı, maddesel ve tinsel, insan ve insan olmayanı birbİrleriyle bütünleştirerek Batının empirik gerçek kavramına meydan okumaktadır. Bu çalışmanIn amacı, genel olarak Kızılderili yazarların büyülü gerçekçiliği kullanmalarının ardında yatan ideolojik temellerİ ortaya koymak ve bilhassa da Şema kuramının' çeşİtli direnme stratejileri göstermede ne kadar değerlİ bir araç olabileceğİni, bir büyütü gerçekçilik romanı olan The Antelope Wife 'da göstermektir. Şema Analİzİnin söylem yoluyla yeni anlama ve anlamlandırma çerçeveleri oluşturmaya çalışan her direnİş metİnİnde etkİlİ olacağına inanıyorum. Louise Erdrich'in insanın tecrübesi ve gerçek konusundaki yerleşik varsayımları yıkma biçimlerini çözümlerken, üç farklı“çerçeveleme”üzerinde yoğunlaştım. İlk olarak, Erdrich'in evrense! senaryoları kullanarak nasıl doğaüstü olayları doğallaştırıp, onları gerçek dünyanın doğal olguları gibi gösterdiğini ortaya koydum. İkinci olarak, başlık, alt başlık ve karakter adları gibi metİnsel çerçevelerin melez alanlar oluşturmada ne kadar etkili olduğunu gösterdim. Son bölümde İse, eğretilemeIeri, öze!lİkle boncuk dizme eğretilemesini, batının hayat anlayışı ve anlamlandırmasını ortaya koyan bir bİlİşsel çerçeve olarak inceledim.
Özet (Çeviri)
The“representation of meaning”has been a major concern for magic realist writers who have tried to reflect the“real”not as a static term restricted to the mİmetic depiction of the external world, but as one of the continuously developing concepts that have been contextualized according to one's cultural beliefs, values and assumptions. !n this respect Louise Erdrich's The Antelope Wife also challenges western conceptions of empirical reality since İt provides a syncretic worldview that mingles the two disparate worlds of the West and the Indian as well as the real and the unreal, the material and the spiritual, the human and the non-human. The aim of this study is, then, to reveal, in general the ideological rationale that lies behind the utilization of magic realism by Natİve American writers, and to demonstrate, in particular how“schema theory”can be a valuable tool in displaying the various subversive strategies used in the magİc realist novel, The Antelope Wife. For l believe that a schema analysis will be very effective in any subversive text that tries to construct new frames of understanding and meaning through discourse. In analyzing the ways in which Louise Erdrich subverts canonical assumptions about human experience and reality, l have focused on three different types of framing. First, l show how through the utilization of universal“scripts'', Erdrich is able to ”naturalize“ supernatural occurrences and display them as if they were natural phenomena of the real world. Second, ! reveal how textual frames such as the title, sub-titles and character names can play an influential role in creating hybrid spaces. And in the last part, l explore the realm of metaphors, especially the metaphor of ”beadwork" as a cognitive frame that subverts western understandings of life and its meaning.