W.H. Auden's speculum: The Sea and The Mirror: A commentary on Shakespeare's The Tempest
  1. Tez No: 368626
  2. Yazar: NAZMİ AĞIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA SEVGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı W.H. Auden'ın“Deniz ve Ayna: Shakespeare'in Fırtına'sı Üstüne Düşünceler”adlı yapıtım aynalarm sağladığı metaforik olanakların kullanıldığı bir alan olarak incelemektir. Ayna mimetik özelliği nedeniyle birçok bakımdan sanatla koşutluk gösterir. Bu yüzden Auden yapıtmda aynadan söz ederken sanat, hayat ve yaratma eylemi hakkındaki görüşlerini de aktarma olanağı bulur. Sanatsal, metafizik, politik ve psikolojik konuları tartışmak için Fırtma'ya tuttuğu aynanın odağına Auden kendi yapıtım da yerleştirir. Böylece“Deniz ve Ayna”kendim dinleyen, kendi yarat(ıl)ma süreci hakkında yorumlarda bulunan bir çatışma olarak ortaya çıkar. Şairin aynalara yüklediği bir diğer görev ise kimlik oluşumu ve muhafazası konularım sorgulamaya yöneliktir. Ne de olsa kimliğimizi ilk olarak aynada kendi nesnel ve somııt resmimizle karşılaştığımızda algılarız. Ancak ayna sunduğu bu“nesnel ve somut”gerçekliği aym zamanda çarpıtır ve bizi önce kimliğimiz sonra da varlığımız konusunda daha kuşkucu bir yaklaşıma davet eder. Elbette Auden aynaları saydığımız amaçlar için kullanan ilk ve son şair değildir. Aksine yazınsal tarih aynalara yapılan sayısız göndermelerle doludur. Bu göndermeler arasında, izleyenin görünüşünü ya da ruhunu olduğu gibi yansıtan aynalara rastlanır. Gerçekliği çarpıtan, bakam aldatan ve tutsak eden aynalar, öğretici aynalar ve eğlendiren aynalar da vardır. Kullanım amacı ne olursa olsun, metinlerde aynalar çoğu zaman erotik aşkla, ölümle, akışkan yaşam üstünde tam egemenlik kurmayla, katı gerçeklerden kaçışla ilişkilidirler. Sanat/ yaşam, ten/ruh, gerçek/kurgu, varlık/yokluk gibi zıt kutuplardan söz ederken ayna imgelerine sıkça başvurulur. Yine geleneksel olarak Narsisizm ye onun karşıtı kavramın da aynadan doğduğu düşünülür. Sudaki kendi görüntüsüne aşık olan Narkisos'un öyküsünü herkes bilir. Oysa, yazmsal metinlerde insanın kendi kabuğundan çıkarak“öteki”yle özdeşleşmesini sağlayan, böylelikle de kendine tapınma ve kibirden arınmasına imkan veren aynalar göze çarpar. Belki de Aliden aynaların en çok bu özelliğini severdi; ne de olsa -o dönemde büyük bir sorun olan“yabancılaşmaca çözüm olarak- aynaların başka insanların dünyasına açılan pencerelere dönüşmesi böylece mümkün olur. Zaten ”Deniz ve Ayna"da sanatçı şiirini bir aynaya dönüştürüp, izleyicisine aynanın sağladığı olanaklar yoluyla ulaşma çabası içinde görülür. Ama endişelidir: Yazık ki aynalar gibi şiir de iletmesi gereken mesajı kaçınılmaz olarak çarpıtacak, onun yalnızca bir parodisini sunabilecektir. Kısaca, Shakespeare'den dört yüz yıl sonra Auden Fırtına'vı hem bir birey hem çağının bir temsilcisi olarak yeniden yorumlarken elimize bir ayna tutuşturur. Aynaya bakar, yaşam ve sanatın orada yansıyan sonsuz görünümleri karşısında şaşkınlığımızı gizleyemeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine W.H.Auden's“The Sea and the Mirror: A Commentary on Shakespeare s The TempesC as a work where Auden exploits the metaphoric possibilities inherent in mirrors. Because of its mimetic faculty a mirror is in many ways analogous to art. So while talking about mirrors Auden is also able to expres~ his views on art~ its relation to life and the creative process. ”The Sea and the Mirror“ on the one hand interprets and expands The Tempest discussing topics related to art, metaphysics, politics and psychology, and on the other hand, it holds a mirror to the creative act by displaying the dynamics of its own composition. Here, Auden' s mirrors are also used to question the formation and preservation of the self. Auden makes us understand that we experience our sense of identity for the flrst time as we look into a mirror and see our concrete and objectified image there. At the same time, however, we are led to realize that this mirror distorts the so called ”concrete and objectified“ image, causing us to doubt the apparent form and nature of our reality. Auden is neither the first nor the last poet to employ mirrors for metaphysical, ontological or artistic purposes. Literary history provides a myriad of allusions to mirrors. It is possible to fmd references to mirrors which faithfully reflect the physical appearance or the soul of the onlooker. There are also mirrors that distort, deceive and enchant their viewers as well as mirrors that teach and others that entertain. Furthermore, regardless of the function they serve, in literature mirrors are often related to erotic love, death, complete control over the fluidity and mutability of life and escape from harsh realities. Interestingly enough, polar opposites which are presented as mirror images such as art/ life, flesh/spirit, reality/fiction, presence/absence, are said to be engendered by mirrors, so are narcissism and its opposite. The myth ofl~arcissus narrating how the hero falls in love with his own image in water is well-known. On the other hand, in literature we see mirrors that e:q.able man to see and appreciate the '~other”as himself, thus allowing him to rid himself of self-worship or pride. This last quality must have been particularly appealing to Auden becallse in this way mirrors may tum into windows opening onto the worlds of other people - a solution to the problem of alienation, a major issue for Auden's contemporaries. In“The Sea and the Mirror”therefore, the artist tries to tum his poetry into a mirror that reflects his views to the audience. However, like all mirrors, the poem is bound to distort and parody the message it seeks to convey. In short, four hundred years after Shakespeare, Auden reads The Tempest in a way that is both idiosyncratic and in line with the concerns of his time, leaving us with a mirror to look at and feel perplexed by the infinite appearances of life and art in it.