Immediate and long term effects of form focused instruction in the learning of English relative clauses by Turkish EFL learners: Implications for the levels of embeddedness in RRCs
Gramer ağırlıklı dil öğretim yöntemlerinin, Türk öğrencilerin ilgi-tümcelerini öğrenmedeki ivedi ve uzun vadeli etkileri ve bunun içiçelik sıralaması (Levels of embeddedness) ile bağlantısı
  1. Tez No: 368633
  2. Yazar: IDYLLE FRIDMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA HAZNEDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma gramer ağırlıklı dil öğretim yöntemlerinin, Türk öğrencilerinin ilgi- tümcelerini öğrenmelerindeki ivedi ve uzun vadeli etkileri incelemektedir. Bu çalışmanın başka bir amacı da içiçelik sıralamasının ilgi-tümcelerinin öğrenilmesindeki rolünü araştırmaktır. Örneklemi İngilizceyi yabancı dil dersi olarak görmekte olan bir özel okuldan yaşları 15-17 arasında değişen 45 Lise 1 öğrencisi oluşturdu. Üç adet cümle bağlama testi ve iki adet dilbilgisel doğruluk saptama testi veri toplama işlemi için kullanıldı. Araştırmaya katılan öğrencilere, ilk olarak, ilgi- tümcelerinin İngilizcede nasıl kullanıldığı üzere öğretim verilmeksizin bir cümle bağlama ve bir dilbigisel doğruluk saptama testi, öğretim verildikten iki gün sonra benzer bir cümle bağlama ve bir dilbigisel doğruluk saptama testi, öğretimden 6 hafta sonra tekrar ilk uygulanmış olan testler ve son olarak, öğretimden 6 ay sonra da diğer testlere benzer bir cümle bağlama testi uygulandı. Öğrencilerin test sonuçları istatistiksel analizlere (t-test ve varyans analizi gibi) tabi tutuldu. Sonuçlar, gramer ağırlıklı dil öğretiminin ivedi etkilerinin olumlu olduğunu, ancak bu etkilerin uzun vadede görünmediğini, başka bir deyişle, Türk öğrencilerin, kısa vadede, ilgitümcelerini anlama ve oluşturmadaki başarılarının uzun vadede devam etmediğini göstermektedir. Bu araştırmanın ortaya çıkardığı diğer bir bulgu da, gramer ağırlıklı dil eğitiminin, her ne kadar, içiçelik sıralaması daha az karmaşık olan ilgi-tümcelerinin (l.ve 2. seviyeler) anlama ve oluşturulmasında olumlu etkileri var ise de, bu tür öğretim yöntemlerinin, içiçelik sıralaması çok daha karmaşık olan ilgi-tümcelerinin (3. ve 4. seviyeler) ediniminde hemen hemen yok denecek kadar az etkisi olduğunu göstermektedir..
Özet (Çeviri)
The present study investigated the immediate and long-term effects of explicit formal instruction in the learning of relative clauses in English by Turkish native speakers. Another major issue this study also focused on is the role of embeddedness of the extraction site as the crucial factor in the acquisition of RRCs. Forty-five grade 9 students (aged 15-17) from a private high-school took part in this research. Data were collected by means of three different sentence combination tests and two different grammaticality judgment (GJ) tests. Subjects were pretested prior to instruction on relative clauses (in the form of a sentence combination and a GJ test), posttested two days after (in the form of a similar sentence combination and a similar GJ test), follow-up tested 6 weeks later (the same sentence combination and GJ tests given as pretests were used), and given a long-term test (in the form of a sentence combination test similar to the previous ones) 6 months after instruction. Subjects' test scores were subjected to quantitative analysis (paired samples t-tests, and one-way ANOVAs). The findings supported the view that though the immediate effects of form-focused instruction are positive, they do not appear to be long-lasting, that is, the Turkish subjects did not seem to improve their comprehension and production of relative clauses in the long run. Another major finding of this study was while formal instruction appeared to have positive effects on L2 learners' comprehension and production ofRRCs on levels 1 and 2 (where the gap is not very deeply embedded) of the hierarchy, it had very little, or almost no effect on their acquisition RRCs on levels 4 and 5, where multiple embedding of the gap occurred.