The effects of corrective feedback on the grammar acquisition of young learners through the focus-on-form instruction in an efl context
Yabancı dil olarak İngilizcenin öğretiminde genç öğrenicilerin dilbilgisi ediniminde yapı odaklı öğretim yoluyla düzeltici geribildirim etkileri
- Tez No: 366229
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yabancı/İkinci dil olarak İngilizcenin öğretilmesinde hataların veya hangi hataların, ne zaman, kim tarafından ya da nasıl düzeltileceğine ilişkin düzeltici geribildirim üzerindeki tartışmalar yıllardır devam etmektedir. Düzeltici geribildirim, öğrenicilerin ifadelerinin doğruluğu hakkında doğrudan veya dolaylı olarak onları bilgilendirir ve onların yabancı/ikinci dil öğrenmelerini kolaylaştırma ve geliştirmede dil kullanımındaki farkındalıklarını arttırır. Bunun yanında, son yıllarda dilbilgisi öğretiminde kullanılan İletişimsel-Yapı Odaklı Öğretimin (Form-Focused Instruction) içerisinde yer alan Yapı Odaklı (Focus-on-Form) dilbilgisi öğretimi, iletişimsel bir aktivitede öğrencilerin dikkatinin sadece biçime değil aynı zamanda anlama çekmeyi amaçlamaktadır. Yapı Odaklı öğretim ve düzeltici geribildirimin dil öğretimine etki ve katkıları pek çok ülkede yabancı/ikinci dil olarak öğretilen İngilizce ortamlarında araştırılmasına rağmen Türkiye'de bu konuyla ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bunun yanında, düzeltici geribildirimin ve Yapı Odaklı öğretimin ikinci/yabancı dil olarak İngilizce öğrenen genç öğreniciler üzerine etkinliğine odaklanan yeterli sayıda çalışmalar da bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde“Yapı Odaklı”(Focus-on-Form) öğretim ile dilbilgisi açısından (Di'li Geçmiş Zaman ve Üstünlük yapıları) yapılan sözlü hataların değiştirme, açıkça düzeltme ve metadilbilimsel geribildirim ile düzeltilmesinde düzeltici geribildirimlerin genç öğreniciler üzerine etkilerini araştırmaktır.Çalışmanın katılımcıları, Ankara'da özel bir okulda 5. sınıfta eğitim gören ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 88 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler, 11-12 yaş aralığında bulunmaktadır. Katılımcılar, üçü deney grubu bir tanesi de kontrol grubu olarak sınıflandırıldı. Bu çalışma, farklı düzeltici geribildirim türlerinin etkinliği ile ilgili nicel veriye dayalı yarı deneysel bir araştırmadır. Sınıflardaki uygulama sürecinde deney grubundaki üç öğretmen“Yapı Odaklı”(Focus-on-Form) öğretim ile düzeltici geribildirim verirken, kontrol grubundaki öğretmen,“Yapı Odaklı”(Focus-on-Form) öğretim ile öğretmeye devam etmesine karşın hiç düzeltici geribildirim vermedi. Çalışmada kullanılan veriler 2013-2014 eğitim-öğretim yılında katılımcılardan ön-test olarak uygulamanın başında, son test olarak uygulamadan hemen sonra ve kalıcılık testi olarak uygulamadan üç hafta sonra toplandı. Veri toplama araçları olan testler, sözlü resim tanımlama ve senaryo etkileşimi etkinliklerini kapsayan İngilizce Tanı Testlerinden oluştu. Bütün uygulamalar ve testler ses kayıt cihazıyla kayıt altına alındı. İki dil bilgisi yapısı için toplam 640 dakikalık uygulama ve ön-test, son test ve kalıcılık testlerinden elde edilen 900 dakikalık ses kayıtları transkript edildi. Elde edilen veriler, SPSS'te nicel olarak analiz edildi ve ANCOVA testi ile karşılaştırmalar yapıldı. Araştırmanın sonuçları,“Yapı Odaklı”(Focus-on-Form) öğretim ile dilbilgisi edinimi açısından değiştirme, açıkça düzeltme ve metadilbilimsel geribildirim sözlü geribildirimlerin genç öğreniciler üzerine yararlı ve etkili olduklarını gösterdi. Bunun yanında araştırmanın bulguları açıkça düzeltme geribildiriminin, diğer geribildirim türleri ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında her iki dil bilgisi yapısının ediniminde de hem kısa hem de uzun süreli olarak oldukça etkili olduğunu gösterdi. Dahası, Yapı Odaklı öğretim de genç öğrenicilerinin dil edinimlerini geliştirdi ve Di'li Geçmiş Zaman ve Üstünlük yapılarının doğru olarak kullanılmasına katkıda bulundu. İlerde yapılacak çalışmalar, farklı türdeki geribildirimlerle belli bir dil yapısının yanı sıra yabancı veya ikinci dil öğrenicilerinin farklı dil düzeylerine ve yaşlarına da odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
The debates on the corrective feedback in relation to when, who, which, and how to correct errors in English as a Second/Foreign Language (ESL/EFL) are still under discussion for many years. Corrective feedback (CF) informs explicitly or implicitly learners about the accuracy of their utterance and raises their awareness of language use in facilitating and improving their foreign/second language learning. In addition,“Focus-on-Form approach”within the Form-Focused Instruction recently used in grammar teaching aims to draw students' attention to not only form but also meaning in a communicative activity in the classrooms. Although the effects and contributions of the corrective feedback and Focus-on-Form instruction to the language acquisition have been investigated in ESL and EFL settings in many countries, there have been limited studies on these issues in Turkey. In addition, there have not been enough studies focusing on the effectiveness of the corrective feedback and Focus-on-Form instruction on ESL and EFL young learners. The purpose of this study is to investigate the effects of recast, explicit correction and metalinguistic feedback on young learners in terms of grammar acquisition (Simple Past Tense and Superlative) orally through the Focus-on-Form instruction in EFL settings. The participants for this study consisted of 88 Turkish speakers of English at 5th grade in a private primary school in Ankara, Turkey. Their ages ranged from 11 to 12 years old. The participants were classified as three experimental groups and control group. This research consisted of a quasi-experimental design which is mainly based on quantitative data related to the degree of effectiveness of different corrective feedback types. Three teachers in the experimental groups provided the CF through the Focus-on-Form instruction, while the teacher in control group gave no feedback but still employed the Focus-on-Form instruction during the treatment process in the classroom. The data were collected from the participants during 2013-2014 school year at three testing times; as pre-test at the beginning of the treatment, as post-test immediately at the end of the treatment and as delayed test after three weeks from treatments. The tests as data collection instruments composed of English Diagnostic Tests (EDTs) containing oral picture description and scenarios interaction tasks. All treatments and tests were audio recorded. A total of 640 minutes instructional treatments for two grammar forms and 900 minutes recordings obtained from pre-tests, post-tests, and delayed tests were transcribed. The data were quantitatively analysed in SPSS program and compared through ANCOVA test. The results of the research indicated that oral feedback in forms of recast, explicit correction and metalinguistic feedback through the Focus-on-Form instruction were beneficial and effective for young learners in terms of their grammar acquisition (Simple Past Tense and Superlative). In addition, the findings also revealed that explicit correction was considerably effective in both short and long term on the acquisition of both grammar forms when compared to other feedback and no feedback groups. Moreover, Focus-on-Form instruction also promoted young learners' language acquisition and contributed to the accurate use of the Simple Past Tense and Superlative forms. Further research can focus on different proficiency levels and ages of FL and L2 learners as well as more specific language structure with different types of CF.