Acute stress reactions and dissociation in earthquake survivors
  1. Tez No: 368652
  2. Yazar: ZEYNEP ARMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ELAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Araştırmanın başlıca amacı olarak depremin akut dönemdeki psikolojik etkileri incelenmiştir. Geçmiş travmatik yaşantıların ( çocukluk çağı ve erişkinlik çağı) ve disosiyasyonun akut stress reaksiyonlarına etkisi incelenmiştir. Ayrıca; travma türü ve geçmiş travmatik yaşantıların sayısının domatoform disosiyasyon,psikolojik disosiyasyon v,peritravmatik disosiyasyon ve akut stress reaksiyonlarıyla ilişkisine bakılmıştır. S on olarak cinsiyet,yaş,aylık gelir ve eğitim düzeyinin psikopatolojiye etkisi incelenmiştir. Araştırma Afyon depreminden bir hafta sonra gerçekleşmiştir. Araştırmada; Impact of Events Scale (IES), Somatoform Dissosiyasyon Ölçeği-20 ( SDQ-20), Peritravmatik Yaşantılar Ölçeği (PDEQ) ve Disosisyatif Yaşantılar Ölçeği ( DES) kullanılmıştır. Bu ölçeklere ilave olarak geçmiş travmatik yaşantıları araştıran başka bir ölçek kullanılmıştır.(Appendıx). Cinsiyet, medeni durum ve sosyo ekonomik düzey akut stress reaksiyonlarını yüksek oranda etkilediği bulunmuştur. Kadınlar,işsiz,bekar ve düşük eğitimli katılımcıların akut stress düzeyleri daha yüksaktir.İkinci olarak dissosiyatif eğilimlerle akut stress arasında güçlü ilişkiler bulunmuştur. Cinsiyet, işsiz,düşük gelir ve eğitim disosiyasyonu etkileyen faktörlerdir. Yaş ve psikopatoloji arasında bir bağlantı bulunmamıştır. Çocuklukta birden fazla travmatik deneyimi olmak ileriki psikopatolojiyi etkilemektedir.Bazı çocukluk çağı travmaları deprem sonrası akut reaksiyonları arttırıcı etki göstermiştir. Beklenen aksine erişkinlik çağı travmalarının sayısı ve türü psikopatolojide belirleyici bir rol oynamamaktadır. Son olarak kişilerin somatoform ,peritravmatik ve psikolojik disosiyasyonları arttıkça akut stress reaksiyonlarıda artmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate the psychological effects of an earthquake during the acute phase. The effect of past traumas (both childhood and adulthood) and dissociation on acute stress reactions was examined. In addition, the relationship between the type and number of previous traumatic experiences on somatoform, peritraumatic and psychological dissociation and acute stress were investigated. In addition, the effects of gender,age,income,education were explored. The study took place one week after the Afyon earthquake. The scales used were The Impact of Events Scale (lES), Somatoform Dissociation Questionnaire-20 (SDQ-20), Peritraumatic Dissociative Experiences Questionnaire (PDEQ), Dissociative Experiences scale (DES) . In addition, a questionnaire, which assesses past traumas, was organized together with the other scales. Gender, marital status and socio economic status were associated with the level of acute stress. Women, and participants who were unemployed, non-married and less educated were more distressed. Secondly, dissociative tendencies were strongly related with acute stress reactions. Gender, unemployment, low education and income also predicted dissociative tendencies. Age was not related with further psychopathology. Experiencing multiple traumatic events during the childhood was found to affect the psychological outcome significantly. Some of the reported childhood traumas led to higher acute stress reactions after the earthquake. Contrary to the expectations number and types of adulthood trauma did not differentiate the level of psychopathology. Furthermore, when the individuals' somatoform, peritraumatic and psychological dissociative symptoms were high, so were their acute stress reactions.