Effect of war and attachment representations on moral reasoning
- Tez No: 368653
 - Danışmanlar: PROF. DR. DIANE SUNAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2001
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma ahlaki sorgulamanın savaş deneyimi, bağlanma türleri ve bireycilik-toplumculuk değişkenleri ile olan ilişkileri incelemiştir. Bugunkü psikoloji literatürüne bağlı olarak bu değişkenlerin aralarındaki ilişkilerle ilgili şu hipotezler sınanmıştır. Bir, savaş deneyimi, ahiaki sorgulamayı olumsuz olarak etkileyecektir, iki, güvenli bağlanma türünde olan katılımcılar diğer bağlanma türlerinde olan katılımcılara göre daha yüksek düzeyde ahlaki sorgulama davranışı gösterecektirler. Üç, saplantılı bağlanma türündeki katılımcılar, kaygısız bağlanma türündeki katılımcılara göre daha yüksek düzeyde ahlaki sorgulamada gösterecektir. Dört, katılımcıların bireycilik-toplumculuk oryantasyonlarının ahlaki sorgulama üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır. Hipotezler, Rest'in Değerlerin Belirlenmesi Testi (DBT), Bireycilik-Toplumlulculuk Ölçeği, ve İlişkiler Anketinin üç doğal grup (Türk öğrenciler, Türkiye'de okuyan Kosovalı öğrenciler ve Kosovalı öğrenciler) üzerinde uygulanarak test edilmiştir. Sonuçlar birinci, ikinci ve dördüncü hipotezleri desteklemekte ve üçüncü hipotezi kısmi olarak desteklemekte. Regresiyon analizleri sonucunda ahlaki sorgulama seviyesi daha yüksek olanların savaş deneyimi yaşamamış, güvenli bağlanma türünde olan veya başkalarına karşı pozitif modeli olan (güvenli ve saplantılı) katılımcıların olduğu ortaya çıkmıştır. Bu değişkenler skorlardaki varyansların yaklaşık yüzde 32 sini açıklamaktadır. Diğer yandan, savaş deneyimi olan gruplarda başkalarına karşi negatif modeli olan bağlanma türlerinin çoğunluğu teşkil ettiğini, savaş deneyimi olmayan grupta ise başkalarına karşı positif modeli olan bağlanma türlerinin çoğunluğu teşkil ettiği ortya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated several hypotheses regarding the effect of war, attachment representations, and individualism-collectivism on moral reasoning. Based on previous literature in psychology, the first hypothesis was that exposure to war will have a negative effect on moral reasoning. The second hypothesis was that participants with secure attachment representations would have higher moral reasoning scores than participants with any of the insecure attachment styles. The third hypothesis was that preoccupied participants would score higher on moral reasoning than dismissing participants. And the fourth hypothesis was that individualism-collectivism orientations of the participants would not have a significant effect on moral reasoning scores. The hypotheses were tested by administering Rest's Defining Issues Test, the Relationship Questionnaire and Hui's Individualism-Collectivism Scale to three natural samples (Turkish students, Kosovar students studying in Turkey, and Kosovar students). The results supported the first, second and the fourth hypotheses, whereas the third hypothesis was partially supported. Regression analysis revealed that moral reasoning scores were higher for those who had not experienced war and those who had secure attachment representations or positive model of others (secure and preoccupied), explaining about 32% of the variance in moral reasoning scores, whereas individualism-collectivism scores had no effect on moral reasoning scores. Further analysis revealed that attachment representations with negative model of others were more prevalent in groups who experienced war whereas attachment representations with positive model of others was more prevalent in the group that had no war experience.