Nationalizing through education: The case of Mountain Flowers at Elazığ Girls Institute
- Tez No: 368651
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Tarih, Education and Training, Sociology, History
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tezin amaci erken Cumhuriyet döneminde resmi azinlik statüsü taninmamis gruplarin Turklestirilmesine yönelik uygulamalara bakarak Turk ulus devlet projesinin alternatif bir yorumunu yapmaktir. Turk akademisinde yoğun olarak kabul gören gorusun aksine bu tezde, butun ulus devlet projeleri gibi, Turk uluslasmasinin da uyguladigi homojenlestirme politikalarinin yasal vatandaslik kapsaminda degerlendirilemecegini savunulmuştur. Tez teorik olarak ulus devletin homojenite sorunsali, yaygin eğitimin uluslasma projesi dahilinde aracsalligi ve hem egemen kesimin hem de etnik olarak bunun disinda kalan gruplarin kadinlarina ulus adina biçilen roller çerçevesinde orulmustur. Tezde ulusal sinirlar dahilinde modern ve homojen bir ulus yaratma surecinde özellikle kiz cocuklarinin eğitiminin önemini tartisilmistir. Ayrica 1937 yilinda bölgenin islahi projesininin bir parcasi olarak kurulan ve 1950'ye kadar bu rolunu surderen Elazig Kiz Enstitüsü tezin inceleme konusudur. Tezin arastirilmasi ve yazilmasi-surecinde yoğun olarak resmi çevrelerin aciklamalari, o donemde cikarilan kanunlar, ayni donemde yayınlanan gazeteler, dergiler ve kitaplar gibi birincil kaynaklardan yararlanilmistir. Ayrica bu okulda eğitim veren ve gören kadinlarla derin (yoğun) gorasme metodu kullanılarak soyleşiler yapılmıştır. Tezin sonuç kisminda incelenen dönemden günümüze yansımalar olarak etnik olarak Türk olmayan gruplara uygulanan cinsiyetci homojenlestirme ve modemlestirme politikalarına dikkat cekilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at providing an alternative understanding of Turkish nation-state project by focusing on the treatment of an officially unrecognized, ethnically non-Turk group during the early Republican era. Contrary to the dominant view at academia, I argued that as all other nation-state projects, Turkish project employed homogenization policies that can hardly be categorized as civic in nature. The theoretical framework of the thesis was knitted around the question of homogeneity within the nation-state, development of mass education as an instrument of nation-construction, and role attributed to the women of both nationalist project and of those to be nationalized. I discussed the significance of education policies, specifically girls' education for creating a homogenous and modem nation within borders. Elazig Girls Institute that was established in 1937 as a part of disciplining of Dersim and the treatment of Question and was in effect until 1950 constituted my case study. I mostly relied on the primary sources consisting of laws, official reports, statements of officials, books, newspapers, magazines published during 1930s. I have also conducted in-depth interviews with women who had taught and been educated in this school. I concluded with a reflection up-to day and tried to point out to the similarities between· gendered homogenizing and modernizing policies targeting the ethnically non-Turk groups.