Anxiety sensitivity in panic attack
Panik atakta kaygı duyarlılığı
  1. Tez No: 368656
  2. Yazar: GÜLBİN DURMUŞ SANDLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kaygı duyarlılığı, kişinin yaşayacağı kaygı semptomlarının hastalanmaya, utanç verici duruma düşmeye, ya da daha fazla kaygıya neden olacağı inancından kaynaklanan bir bireysel farklılık değişkenidir. Kaygı duyarlılığının anksiyete bozukluklarında bir risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada esas olarak kaygı duyarlılığının klinik ve klinik olmayan örneklemde panik atak deneyimi çerçevesinde araştırılması hedeflenmiştir. Bu nedenle Marmara Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görmekte olan 30 Panik bozukluğu hastası (22 agorafobili ve 8 agorafobisiz) ve 195 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi, yaygın kaygı, sürekli kaygı, kaygı duyarlılığı ve depresyon seviyeleri açısından karşılaştın Imıştır. Agorafobili ve agorafobisiz panik bozukluk hastaları da kendi aralarında aynı Ölçekler, çeşitli demografik özellikler ve ilk panik atak deneyimleri açısından karşılaştmlmışlardır. Öğrenciler ise kaygı duyarlılığı seviyelerine ve panik atak deneyimlerine göre gruplara ayrılmıştır. Tüm ölçeklerde gruplar kendi aralarında ve hastalarla karşılaştmlmışlardır. Agorafobili panik bozukluk hastalarının agorafobisiz panik bozukluk hastalarından ölüm korkusu belirtisi, solumayla ilgili semptomlardan ve dissosiatif semptomlardan korkma açısından farklılaştığı bulunmuştur. Hasta grubu, öğrencilere göre yaygın anksiyete, sürekli anksiyete, depresyon ölçeklerinde yüksek puanlar almışlardır. Sadece, bilişsel sürekli anksiyete ve sosyal ortamlarda fark edilebilecek anksiyete septomlarından korkma alt-ölçeklerinde iki grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sık panik geçiren öğrenciler ile yüksek kaygı duyarlılığına sahip olan öğrenciler hiç bir ölçekte hastalardan düşük puanlar almamışlardır. Yüksek kaygı duyarlılığı olan öğrencilerin kaygı duyarlılığı hastalardan yüksek bulunmuştur. Kaygı duyarlılığı ile panik ataklar arasındaki sebep-sonuç ilişkisini çalışmak için ileriye dönük bir araştırma projesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anxiety sensitivity is an individual difference variable consisting of beliefs that the experience of anxiety causes illness, embarrassment or additional anxiety. Anxiety sensitivity is believed to be a risk factor for anxiety disorders. In this study, the aim is to investigate anxiety sensitivity hoth in panic disorder patients and nonclinical sample in the framework of panic attack experience. Therefore 30 Panic disorder patients (22 with agoraphobia and 8 without agoraphobia) who are under treatment at Marmara University Hospital, and 195 Bogaziyi University students were compared in terms of general anxiety, trait anxiety, anxiety sensitivity and depression. Panic disorder with and without agoraphobia patients were compared in tenns of all the scales, demographic variables and the features of the first panic attack experience. The students were categorised according to their Anxiety Sensitivity levels and their panic attack experience. The scores of the scales were compared between the groups and the patients. It was found that panic disorder with agoraphobia patients differed from panic disorder patients in terms of the fear of dying symptom, fear of respiratory and dissociative symptoms. The patient group scored higher than the student group on general anxiety, trait anxiety, anxiety sensitivity and depression scales. These groups did not differ on the cognitive component of trait anxiety, and the fear ofpubliely observable anxiety reactions. The students with frequent panic attacks and students with high anxiety sensitivity did not score lower than the patients on any of the scales. It was found that the students with high anxiety sensitivity scored higher than the patients on anxiety sensitivity. A prospective design was suggested for further research in order to study the cause and etlect relation between panic attacks and anxiety sensitivity.