Psikotrop ilaç kullanmayan panik bozukluğu hastalarında kalp hızı değişkenliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate variability in panic disorder patients with no use of psychotrops
- Tez No: 334091
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM PRILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada tedavi altında olmayan ve herhangi bir psikotrop kullanmayan panik bozukluğu hastalarında Kalp Hızı Değişkenliğinin araştırılması hedeflenmiştir.YÖNTEM: DSM-IV kriterlerine göre panik bozukluğu tanısı alan, 18?65 yaşları arasında, en az iki haftadır psikotrop (fluoksetin için en az 3 hafta) ilaç kullanmayan, son bir ayda en az bir kez panik atak geçirmiş olan, kardiyak ya da endokrin (Diyabet dahil) hiçbir hastalığı olmayan ve nonsteroid antiinflamatuar dışı ilaç kullanmayan 32 (20 kadın 12 erkek) hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilmiş, nörolojik kardiyak ya da endokrin (Diyabet dahil) hastalığı olmayan ve nonsteroid antiinflamatuar dışı ilaç kullanmayan 24 kişiden (17kadın 7 erkek) oluşmaktadır.BULGULARÇalışmamızın sonucunda Panik bozukluğu olgularında 24 saatlik Holter EKG ile saptanan KHD değerleri; zaman ve frekans bağımlı parametreler açısından sağlıklı kontrollerden farklı bulunmamıştır. Total güç (msn²), 3714.83±1897.03, kontrol grubu: 3501.12±1675.35, p=0.663; SDNN (msn), 148.43±38.0 ve kontrol grubu 150.00±28.29, p=0.866 olarak saptanmıştır. Parasempatik aktiviteyi gösteren RMSSD, pNN50, LF ve HF değeri panik bozukluğu grubunda azalmış da olsa bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildir. Sempatik aktiviteyi gösteren LF ve sempatovagal aktiviteyi gösteren LF/HF artmış olup bu farklar anlamlı değildir. Uyku ve Uyanıklık analizlerinde, hem panik hem kontrol grubunda, gece parasempatik aktiviteyi ve KHD'yi, gündüz ise sempatik aktiviteyi yansıtan değerler anlamlı olarak artmıştır. Ancak grup etkisi yoktur. Hastalık şiddeti ve kaygı duyarlılığı arasında iki grup arasında fark yoktur. Sigara içen ve içmeyenler KHD değerleri açısından karşılaştırıldığında her iki grupda da sigara KHD'yi anlamlı olarak azaltmaktadır.TARTIŞMA:Bu çalışmada psikotrop kullanmayan ve son bir ayda en az bir panik atak geçirmiş olan, ek tıbbi hastalığı olmayan panik bozukluğu grubunun KHD parametrelerinin kontrollerden farklı olmadığı saptanmıştır. KHD ve Panik bozukluğu ilişkisinin aydınlatılması için KHD'yi etkileyecek faktörlerin en aza indirgenmesi ve günlük yaşam aktivitesini yansıtan uzun süreli 24 saatlik Holter EKG çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: The aim of this study is to evaluate 24 hour-Heart rate variability (HRV) in panic disorder patients with no use of psychotrops or any other treatments. METHOD: Patients between 18-65 years old, having a diagnosis of panic disorder on the basis of DSM-IV criteria, who had not used any psychotrops for 2 weeks (for fluoksetin 3 weeks) and had experienced at least one panic attack during the last 1 month, with no cardiac or endocrin (diabetes includud) diseases and no drug use except NSAI?s were includud in the study. The number of patients were 32 (20 males and 12 females). Control sample was 24 individuals (17 females, 7 males) matching the patient sample on the basis of age and gender criteria and had no cardiac, endocrin (diabetes includud) and norological diseases. Patient and control sample was evaluated for any axis 1 diagnosis with SCID-I; after Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A), Panic Disorder Severity Scale (PDSS), Anxiety Sensitivity Index (ASI) were applied to the patient sample to evaluate the severity of the disease and HAM-D, HAM-A, ASI were applied to the control sample. After psychiatric evalutions holter ECG was performed to all participants at Cardiology Department. Holter ECG outcomes were analyzed automatically on a computer program. Sleep- awakeness analyses were also performed and outcomes were evaluated by a cardiology specialist. viRESULTS : HRV values determined by 24 hours holter ECG were not different on terms of time and frequency dependent parameters between patient and healthy control sample. Total power (msn²) 3714.83 ±1897.03 control sample: 3501.12 ±1675.35, p=0.663; SDNN (msn),148.43 ± 38.0 and control sample 150.00 ± 28.29, p=0.866 was determined. RMSSD, pNN50, LF ve HF values which demonstrate parasempatic activity were decreased in panic disorder patients but the difference was not statistically significant. LF value which shows sempatic activity and LF/HF value showing sempatovagal activity was increased in panic disorder sample but differences were not statistically significant. By the sleep-awakeness analyze results; at night times values demonstrating parasempatic activity and at day times values demonstrating sempatic activity were increased significiantly but no group differences were determined. Between two groups, disease severity and anxiety sensitivity were not different. When smokers and non-smokers were compared, cigarette was decreasing HRV significiantly within two groups. DISCUSSION: In this study, HRV parameters of the panic disorder group with at least one panic attack during the last 1 month, with no use of psychotrops and without any comorbid medical disease were not determined different from healthy controls. To enlighten the association between HRV and panic disorder; factors effecting HRV should be minimized and more holter ECG studies with longer records should be performed to reflect the daily life activities.