Autobiographical memory disturbances and posttraumatic stress
- Tez No: 368657
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ELAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 17 Ağustos 1999 Marmara ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinden etkilenmiş kişilerin otobiografik bellek perfomıansı incelenmiştir. Çalışmada üç ayrı grup bulunmaktadır. Birinci grup depremlerden ağır derecede etkilenmiş ve sonrasında post travmatik stres bozukluğu geliştirmiş 20 katılımcıdan oluşmaktadır. İkinci gruptaki 20 katılımcı depremlerden ağır derecede etkilenmiş Mat post travmatik stres bozukluğu geliştirmemiştir. Üçüncü grup depremlerden hafif derecede etkilenmiş ve post travmatik stres bozukluğu geliştirmemiş 20 katılımcıyı içermektedir. Otobiografik bellek performansı otobiografik belide testinin, 6 olumlu, 6 olumsuz ve 6 nötr kelimeyi içeren, değiştirilmiş bir şekliyle değerlendirilmiştir. Katılımcılardan, her bir kelimeye karşılık, bu kelimenin çağrıştırdığı, belli bir zaman ve yerde bir kere gerçekleşmiş bir anı hatırlamaları istenmiştir. Çalışmada, post travmatik stres bozulduğuna sahip kişilerin otobiografik bellek performansında bozulmalar beklenmiştir. Ancak sonuçlar otobiografik bellek ile ilgili problemlerin, post travmatik stres bozukluğu ile değil, etkilenme derecesiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Depremlerden ağır derecede etkilenenler, daha hafif derecede etkilenenlere oranla daha fazla depremle ilgili anı hatırlamışlardır. Ayrıca ağır etkilenen katılımcılar belli bir zaman ve yerde bir kere gerçekleşmiş anı hatırlamakta zorlanmışlar, hafif etkilenen katılımcılara oranla daha genel anılar hatırlamışlardır. Bu farklılık özellikle olumlu ve nötr kelimelere verilen cevaplarda ortaya çıkmıştır. Ayrıca, araların zamansal dağılımı ağır etkilenen gruplar için hafif etkilenen gruptan farklıdır. Ağır etkilenen katılımcılar 1999 yılından yakın zamanlara oranla daha çok anı hatırlamışlardır. Depremden hafif derecede etkilenen katılımcıların anılarının zamansal dağılımı en yakın zamanda en çok anının bulunduğu ve gittikçe azalan bir fonksiyondur. Son olarak, belli bir yerde bir kere gerçekleşmiş bir anı hatırlayabilmenin eğitim düzeyi ve etkilenme derecesi ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Sonuçlar, depremlerin özellikleri, deprem sonrasında ve çalışmanın yapıldığı dönemdeki çevresel şartlar göz önüne alınarak tartışılmıştır. Tartışmada ayrıca depremlerin üzerinden geçen zaman ve kelimelerin olayı hatırlatma potansiyeli de sonuçlan etkileyebilecek faktörler olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study examined autobiographical memory functioning with the survivors of the 17ft! August 1999 Mannara Earthquake and 12ft! November 1999 Diizce Eartquake. In the study, there were three groups. Group One consisted of 20 participants who were exposed to the earthquakes at a high level and developed posttraumatic stress disorder (PTSD). Group Two contained 20 participants who were exposed to the earthquakes at a high level but did not develop posttraumatic stress disorder. Group Three contained 20 participants who were exposed to the earthquakes at a low level and did not develop posttraumatic stress disorder. Autobiographical memory perfonnance was examined with a modified version of autobiographical memory test in which positive, neutral and negative words were presented to the participants, and in response to each word, a specific event that occurred once in a time and place was required to be remembered It was expected that participants who developed PTSD would have autobiographical memory disturbances. However, the results indicated that being exposed to the events at a high degree, regardless of PTSD status, was associated with problems in autobiographical functioning. It was found that high exposure groups produced higher number of trauma related memories relative to the low exposure control group. They also produced fewer number of specific memories, especially in response to positive and neutral cue words, than the low exposure group. Furthennore for the high exposure groups, tempoml organisation of the memories was found to be disrupted in the sense that they tended to remember events dated 1999 rather than events from the more recent periods. For the low exposure group, memories were distnbuted as being cumulated at the recent periods with a decreasing function. Lastly, educational level and exposure level were found to be predictors of autobiographical memory specificity. These findings were discussed in relation to the characteristics of the events, post-disaster conditions and living conditions at the time of research. Moreover, time elapsed since the events occurred and priming potentials of the cue words were taken into considemtion in the discussion of these findings.