The relationship between mother's explanatory style and child's explanatory style
Annelerin olayları açıklama şekilleri ile çocuklarının olayları açıklama şekilleri arasındaki ilişki
- Tez No: 368667
- Danışmanlar: PROF. SEVDA BEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzey faktörlerini göz önüne alarak, annelerin ve çocukların olayları açıklama şekilleri arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Veriler farklı yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzeyden gelen 347 denekten elde edilmiştir. Annelerin olayları açıklama şekillerini Ölçen yeni bir araç geliştirilmiş ve bir pilot çalışmayla smanmıştır. Ana çalışma ikisi anne diğeri çocuk için verilen anket paketlerini içermiştir. Çocuklar 4. ve 5. sınıflardan gelmişlerdir. Bulgular annenin ve çocuğun olayları açıklama şekilleri arasındaki genç yaş grubunda ve yüksek sosyo-ekonomik seviyede olumlu yönde bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Ancak cinsiyet bu ilişkide ayırd edici bir faktör olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between mother's and child's explanatory style with by taking age, sex and socioeconomic stataus factors into consideration. The data were collected on 347 mothers and their children from two different groups of age, sex and socioeconomic status. A new instrument was developed and pilot tested first. The main study included questionnaire packages two for mother and another for the child. Children were from 4th and 5th graders. Results revealed significant findings indicating a positive correlation between mother and child explanatory styles for the young children and from high socioeconomic status. Sex was not discriminating factor in the relationship between the explanatory styles of mothers and children.