Inventory behavior in a cash in advance economy
Para-peşin kısıtlı bir ekonomide stok davranışları
  1. Tez No: 368666
  2. Yazar: ZÜMRÜT İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tezde finansal açıdan kısıtlı bir ekonomideki stok davranışları genel denge çerçevesinde incelenmektedir. Sunulan modelde, hem üretici şirketler, hem de tüketiciler para-peşin kısıtı ile karşı karşıyadırlar. Stoklama imkanının verimi arttırıcı (azaltıcı) yöndeki bir teknoloji şoku karşısında, şirketlerin mevcut talepten daha fazla (az) mal üretmelerine izin verdiği gösterilmektedir. Ayrıca teknolojik bir şok altında, üretimin satışlardan daha değişken olabileceği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the inventory behavior of a financially constrained economy is examined in a general equilibrium framework. In the model presented, both the firms and the consumers face cash in advance constraints. It is shown that the possibility of storage allows the firms to produce more (less) than what's demanded in the case of high (low) marginal productivity levels. It is also shown that production can be more variable than sales in the presence of technological shocks.